Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10299
rok szkolny
2012/2013

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Rozwój dziecka - przemyślaną podróżą rodziców

Cała mądrość świata nie może zastąpić więzi międzyludzkich, więzi rodzinnych, gdyż tylko wokół nich rozwija się ludzkość.
Selma H. Fraiberg
Magiczne lata

"Będziemy mieli dziecko! Hura!" - często słyszy się takie słowa od szczęśliwych rodziców. Natomiast równie często rodzice zapominają o tym, jak ważna jest wiedza o zasadach rozwoju, wiedza o prawidłowym rozwoju dziecka. Ktoś może obalić to stwierdzenie mówiąc, że przecież ważny jest naturalny rozwój dziecka. Spotykamy się często z tendencją wymagania od dzieci zbyt wiele lub zbyt mało w danym wieku rozwojowym. Warto też wiedzieć kiedy rozwój dziecka trzeba pobudzić. Zastanawiam się co daje taka wiedza? Uważam, że daje to możliwość przemyślenia, a wręcz zaplanowania właściwych środków wychowawczych, które jak to się sprawdziło w praktyce dają korzyści w odpowiednim czasie.


REKLAMA

Postawa społeczeństwa ogólnie rzecz ujmując wiązała się i z zainteresowaniem nad rozwojem dziecka i też z barakiem owego zainteresowania. Częściej się interesowano i zwracano większą uwagę na rozwój fizyczny dziecka.

Jednostka od momentu poczęcia, ciągle się zmienia. We wczesnych latach życia zmiany zachodzą szybciej, owe zmiany przyjmujemy z zadowoleniem, bo to świadczy w naszych przekonaniach o prawidłowym rozwoju dziecka. Często używamy pojęcia "rozwój", a jednak rzadko zastanawiamy się nad znaczeniem tego pojęcia. Istnieje zatem taka definicja rozwoju: "rozwój nie ogranicza się tylko do tego, że jednostka staje się coraz to większa. W rzeczywistości rozwój obejmuje serię progresywnych zmian, które w sposób uporządkowany i zgodny prowadzą do celu, jakim jest osiągnięcie dojrzałości organizmu." (E.B.Hurlock, 1961, s.34)

W każdym okresie rozwojowym można zaobserwować dynamiczne zmiany w każdej ze sfer rozwoju. Możemy "gołym" okiem zaobserwować, jak dziecko rozwija się fizycznie, społecznie, emocjonalnie, poznawczo.

Chciałabym poświęcić kilka zdań okresowi poniemowlęcemu w rozwoju dziecka. Jest to okres wczesnego dzieciństwa mianujący się na 2-3 rok życia. Jest to faza rozwojowa, której prawidłowy rozwój zależy w dużej mierze od otoczenia. W fazie tej dziecko zaczyna przejawiać własną autonomię. W tym okresie rozwojowym dziecko staje się coraz bardziej samodzielne. Małe dziecko wkracza w duży świat i właśnie tutaj warto jest zadbać, by maluch się nie pogubił. Warto zadbać o pewne reguły, by ten przeogromny świat w oczach i w umyśle dziecka nie był tak chaotyczny, a tylko ciekawy, by był pewną podróżą.

Diana Aksamit-Staszkievicz


Zaświadczenie onlinenumer online: 87 gości

reklama