Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10492
rok szkolny
2012/2013

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Podstawowe techniki plastyczne wykorzystywane w pracy pedagogicznej nauczyciela

Twórcze inicjowanie działań przez dziecko, to w głównej mierze zdobywanie doświadczeń w różnorodnych dziedzinach ekspresji plastycznej, eksperymentowanie czy praca z rozlicznymi formami. Stosowanie urozmaiconych technik plastycznych w pracy z dziećmi przyczynia się do zwiększonego zainteresowania sztuką plastyczną oraz pobudza do twórczego działania. Aby to działanie zostało jednak podjęte niezbędne jest wyposażenie przedszkolaków w odpowiednio dostosowane środki techniczne oraz materiały do tworzenia. Ciekawość, zainteresowanie i przyjemność wypływająca z faktu działania będą stwarzać motywację do coraz to nowych wysiłków, co sprzyja kształtowaniu osobowości, przyczyniając się jednocześnie do jego ogólnego rozwoju.

Techniki plastyczne czyli "całokształt środków i czynności związanych z twórczością plastyczną oraz wiedza o nich decydują o prawidłowym przebiegu zajęć z dziećmi w przedszkolu i ich dobrych rezultatach. Każda technika plastyczna posiada specyficzne właściwości i wymaga od dziecka odpowiednich umiejętności i sprawności oraz określonego sposobu postępowania zarówno nauczyciela jak i dziecka".

Wykorzystywanie w pracy pedagogicznej nauczyciela zróżnicowanych technik plastycznych w znacznym stopniu wpływa na wszechstronny rozwój twórczości dziecka, co jest uzależnione od specyficznych dyspozycji, jakie stwarza każda z nich. Nie jest wskazane, by w przedszkolu kładziono nacisk wyłącznie na jedną z technik. Aby pobudzić wrodzoną motywację przedszkolaka zaleca się, by miał on możliwość poznania wielu technik plastycznych, które zachęcą do działania, pobudzą pomysłowość czy spostrzegawczość. "Wszystkie podstawowe techniki możliwe do opanowania przez dzieci w danym wieku powinny być stosowane równolegle. Należy dążyć do tego, aby nastąpiła pewna identyfikacja dziecka z materiałem i narzędziem. Stwarza to warunki do samodzielnych prób dzieci w stosowaniu różnych odmian tej samej techniki, równocześnie poszerzając pole ich doświadczeń artystycznych."

(...)


REKLAMA

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Edyta Kozłowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 116 gości

reklama