Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne
Scenariusz lekcji matematyki w kl. III gimnazjum specjalnego
ŚCIEŻKA REGIONALNA
TEMAT: PLANUJEMY WYCIECZKĘ KLASOWĄ.
CELE OPERACYJNE
1.Uczeń wie :
- jak zaplanować wycieczkę
2.Uczeń potrafi:
-wykorzystać informacje z informatora i rozkładu jazdy autobusu
-posługiwać się mapą okolicy
-postępować według instrukcji
-odczuwać dumę, że mieszka w powiecie łomżyńskim
- współdziałać w grupie
3.Uczeń rozumie:
-potrzebę współdziałania w grupie w celu jak najlepszego wykonania powierzonego zadania
METODY
-praca grupowa , zbiorowa .
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- kartki z liczbami parzystymi i nieparzystymi , koperta zawierająca przykłady z tabliczki mnożenia , instrukcja postępowania, potrzebne informacje z informatora regionalnego, fragment mapki okolic Łomży, rozkład jazdy autobusów , cennik biletów MPK , tekst do uzupełnienia
TOK
Część wstępna
1. Wprowadzenie w temat zajęć i podanie tematu lekcji .
-uczniowie otrzymują fragment mapki Łomża i okolice i próbują odgadnąć czym będą zajmować się na lekcji.
- wymieniają nazwy miejscowości i miejsc znajdujących się na mapce które warto
odwiedzić.
2. Podział uczniów ma grupy.
-uczniowie losują liczby parzyste i nieparzyste dzielą się na dwie grupy.
Część właściwa
3. Przydział zadań dla poszczególnych grup.
- uczniowie otrzymują instrukcję , która ma im pomóc w rozwiązaniu problemu
4. Rozwiązywanie przykładów (tabliczka mnożenia) i ustawienie wyników w
kolejności rosnącej w celu poznania nazwy miejscowości do której dana grupa
zaplanuje wycieczkę .
5. Praca w grupach - postępowanie wg instrukcji
-uczniowie zaznaczają na mapie trasę wycieczki
-uczniowie określają odległość danej miejscowości od Łomży
-uczniowie ustalają godzinę i miejsce odjazdu z Łomży - korzystają z rozkładu
jazdy autobusów MPK
-uczniowie ustalają cenę wycieczki i koszt biletów dla 10 osób + osoba dorosła.
-uczniowie w trakcie pracy uzupełniają teksty
część końcowa
6. Prezentowanie wyników pracy. Omówienie przez nauczyciela.
7. Ewaluacja
- uczniowie samodzielnie oceniają swoje zaangażowanie w pracę podczas lekcji pisząc na kartkach cyfrę w skali od 1 do 10 .
Załączniki
Instrukcja
Pracujcie wspólnie , dzielcie się pracą.
1. Na bieżąco uzupełniajcie tekst
2. Wyjmijcie z koperty przykłady z tabliczki mnożenia i rozwiążcie je.
Wyniki ustawcie od najmniejszego do największego i odczytajcie nazwę miejscowości do której zaplanujecie wycieczkę.
3. Zaznaczcie na mapie trasę wycieczki
4. Wyszukajcie w informatorze co można zwiedzić w tej miejscowości.
5. Ustalcie numer autobusu i godzinę odjazdu.
6. Obliczcie cenę biletów dla 10 osób i nauczyciela.
7. Obliczcie cenę biletów za zwiedzanie wybranego przez was obiektu , która podana jest w informatorze.
8. Obliczcie całkowity koszt wycieczki .
Tabliczka mnożenia
Wiadomości z informatora
Na spotkanie z historią regionu łomżyńskiego zapraszają muzea:
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, w którym zgromadzono obiekty
budownictwa ludowego(zagrody chłopskie, dworek szlachecki, obiekty małej
architektury wiejskiej)
Muzeum zaprasza od wtorku do piątku w godz. 9.00-17.00
cena jednego biletu wynosi 2,50 zł.
Muzeum Przyrody w Drozdowie w dawnej siedzibie rodziny Lutosławskich z okazami przyrodniczymi charakterystycznymi dla Kotliny Biebrzy i Doliny Narwi, z pięknie prowadzonym parkiem krajobrazowym.
Muzeum zaprasza od wtorku do piątku w godz. 8.30-17.30
cena jednego biletu 2,50 zł
Numery linii autobusowych jeżdżących z Pl. Kościuszki poza granice miasta Łomża
1 Pl. Kościuszki - Zjazd - Piątnica - Marianowo
3 Pl. Kościuszki - Piątnica - Marianowo
7 Pl. Kościuszki - Piątnica - Elżbiecin - Jeziorko - Poniat
9 Pl. Kościuszki - Wojska Polskiego - Sikorskiego - Nowogrodzka - Kupiski -
Mątwica - Nowogród
12 Pl. Kościuszki - Jednaczewo
15 Pl. Kościuszki - Piątnica - Kalinowo - Drozdowo - Niewodowo - Rakowo - Krzewo
16 Pl. Kościuszki - Zjazd - Piątnica - Czarnocin - Pęza
Rozkłady jazdy autobusów
Tabela przedstawia ceny biletów autobusowych MPK jeżdżących poza teren Łomży.
Tekst do uzupełnienia , który ułatwi prezentację wyników pracy grupy .
Wycieczka będzie do ............................................. (nazwa miejscowości)
.................... (nazwa miejscowości) znajduje się w odległości ............................ od Łomży.
W ....................... (nazwa miejscowości) możemy zwiedzać:
..............................................................................................
Wjazd autobusem linii nr .............. z Placu Kościuszki o godzinie ........................
Cena jednego biletu autobusowego ulgowego ...................................
Cena jednego biletu autobusowego normalnego ................................
Koszt biletów dla klasy i nauczyciela w jedną stronę...............................................
Koszt biletów dla klasy i nauczyciela w dwie strony................................................
Cena jednego biletu do muzeum wynosi .............................
Koszt biletów dla wszystkich uczestników wycieczki wynosi ................................
Całkowity koszt wycieczki ...............................................................
Dorota Denysiuk
Zespół Szkół Specjalnych w Łomży