Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10771
rok szkolny
2013/2014

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Pomoc dydaktyczna - guziki

Guziki potrafią wywołać u dzieci zaciekawienie, pomysłowość, ekspresję twórczą. Guziki są przeróżne: małe, duże, o rożnych dziwnych kształtach, jednobarwne, różnokolorowe, obciągnięte materiałem, metalowe, plastikowe, płaskie, wypukłe. Taka ich różnorodność powoduje zaciekawienie dzieci, przyciąga ich uwagę a zgromadzenie ich nie wymaga wielkiego wysiłku - wystarczy zachęcić dzieci, rodziców, pracowników szkoły i w ciągu kilku dni można zgromadzić całą ich kolekcje.

Zabawy z wykorzystaniem guzików.

1. Zabawa "Segregowanie guzików".
Cele: rozwijanie spostrzegawczości, kształtowanie i rozwijanie logicznego myślenia, utrwalenie znajomości kolorów, utrwalenie znajomości figur geometrycznych, umiejętność segregowania według podanych cech, próby tworzenia zbiorów, zdolność do zmiany kryterium klasyfikacji.
Obszar aktywności: matematyczna

Do gry potrzebne są różnorodne guziki w 4 kolorach, 4 pudełka oraz kartoniki określające cechy guzików (kolory, liczba oczek, kształty).
Przebieg zabawy: Nauczyciel siada naprzeciwko dzieci. Wysypuje guziki przed dziećmi i rozkłada przed nimi pudełka. Zwraca się do dzieci:
- posegregujcie guziki według koloru do każdego pudelka. Aby nam się nie pomyliło oznaczymy każde pudełko kartonikami z kolorem (do każdego pudełka nauczycielka przypina kartonik z kolorem np. czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym)
- posegregujcie guziki inaczej, teraz nie jest ważny kolor, ważna będzie liczba dziurek w guzikach (do każdego pudełka należy przypiąć kartonik z liczba dziurek, np. 2, 3, 4)
- teraz podzielcie guziki według kształtu. Nie ważny zatem będzie kolor ani liczba dziurek. Najważniejszy będzie teraz kształt guzików (do każdego pudełka należy przypiąć kartonik z kształtami guzików, mogą to być koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt).

2. Zabawa "Przeciwstawne pary".
Cele: rozwijanie spostrzegawczości, logicznego myślenia, kojarzenia, wzbogacanie słownika , doskonalenie umiejętności w dobieraniu wyrazów o przeciwnym znaczeniu,
Obszar aktywności: językowa

Nauczycielka kładzie na podłodze guzik i mówi np. okrągły. Zadaniem dziecka jest znalezienie przeciwstawnego słowa do wyrazu okrągły, czyli guzik - kwadratowy i wybranie takiego guzika ze zbioru guzików (biały - czarny, duży - mały, płaski - wypukły itd.) - układanie z guzików par przeciwstawnych.


REKLAMA

3.Gra z kostką - zadaniem dzieci jest wylosowanie kartonika z kolorem. Następnie dziecko rzuca kostką i odszukuje guziki w kolorze wylosowanego kartonika i o takiej liczbie oczek ile oczek jest na kostce.
Cele: utrwalenie kolorów, kształcenie umiejętności przeliczania, spostrzegawczości
Obszar aktywności: matematyczna.

4. Taniec z guzikami - improwizacja ruchowa z wykorzystaniem guzików
Obszar aktywności: muzyczno-ruchowa
Cele: kształcenie zręczności, rozwijanie poczucia rytmu

Dzieci kładą guzik na głowie, nodze, ramieniu, dłoni i wykonują taniec przy spokojnej muzyce według własnego pomysłu. Ważne jest, aby guzik nie upadł na podłogę.

5. "Guzikowy pociąg".
Cele: nauka piosenki, kształcenie umiejętności zgodnej, wspólnej zabawy, uważnej obserwacji, kojarzenia, naśladowania zwierząt
Obszar aktywności: ruchowa, muzyczna.

Dzieci wybierają sobie z pudełka po dwa guziki i tańczą po całej sali rytm tamburyna. Nauczycielka jest lokomotywą i mówi: teraz zapraszam te dzieci na wycieczkę pociągiem, które mają np. 4 dziurki na guzikach, mają czerwone guziki, małe guziki, błyszczce guziki itd.

6. Zabawa z piosenką "Krąży guzik".
Cele: nauka piosenki, kształcenie umiejętności zgodnej, wspólnej zabawy, uważnej obserwacji, kojarzenia, naśladowania zwierząt
Obszar aktywności: ruchowa, muzyczna.

"Guzik tu, guzik tam.
Jak to miło i wesoło, kiedy guzik krąży w koło".
Dzieci tańczą w kole trzymając się za ręce i śpiewając piosenkę. Jedno z dzieci trzyma w ręku guzik. Gdy piosenka się kończy dziecko mające guzik wchodzi do środka koła i naśladuje wybrane przez siebie zwierze - reszta dzieci odgaduje co to za zwierze. Dziecko przekazuje guzik innemu dziecku, wraca do koła i zabawa zaczyna się od nowa.

7. Obrazek z guzików
Cele: rozwijanie twórczości plastycznej, rozwijanie sprawności manualnej, estetyki pracy, współpracy w grupie
Obszar aktywności: plastyczna

Dzieci na tekturowej podkładce (z bloku technicznego) rozcierają plastelinę i układają według własnego pomysłu obrazek z guzików - może to być również praca na określony temat np. wiosna, może to być praca indywidualna, w parach lub w grupach.

8. Projektowanie guzików.
Cele: rozwijanie pomysłowości, wyrabianie nawyków estetycznych, kształcenie sprawności wzrokowo-ruchowej (przy wycinaniu nożyczkami)
Obszar aktywności: plastyczna.

Z tektury dzieci wycinają guziki (dowolny kształt guzika). Projektują guzik i ozdabiają go według własnego pomysłu. Wykorzystują plastelinę, kredki, farby, wełnę, sznurek, kolorowy papier, resztki materiałów.

9. Guzikowy bliźniak.
Cele: rozwijanie spostrzegawczości
Obszar aktywności: ruchowa

Dobieramy guziki parami. Każde dziecko dostaje po jednym guziku. Dzieci poruszają się przy skocznej, wesołej muzyce po całej sali. Podczas przerwy w muzyce na polecenie nauczycielki: szukaj swojego bliźniaka dzieci szukają swoją pare (dziecka z takim samym guzikiem) i tańczą w kole ze sobą.

10. Mam taki guzik
Cele: kształcenie umiejętności przeliczania, porównywania (porównuje ilość, liczbę uderzeń bębenka i dziurek w guziku)
Obszar aktywności: ruchowa, matematyczna.

Każde dziecko wybiera sobie guzik z pudełka. Dzieci tańczą przy wesołej muzyce. Na przerwę w muzyce, nauczycielka uderza w bębenek a ilość uderzeń sugeruje liczbę dziurek w guziku. Dzieci, które takich guzików nie maja przykucają.

11. Guzikowe dyktando
Cele: kształcenie orientacji przestrzennej, kierunków (lewo, prawo)
Obszar aktywności: matematyczna

Dzieci na kartkach układają guziki pod dyktando nauczycielki, np. połóż guzik w prawym górnym rogu, pośrodku kartki, w dolnym lewym rogu.

12. W sklepie z guzikami
Cele: kształcenie orientacji przestrzennej, utrwalenie kolorów, kształtów, położenia kształcenie słownika dzieci
Obszar aktywności: matematyczna, językowa

Guziki leżą na półach, dzieci kupują guziki bez opisywania cech, określają natomiast ich położenie: z górnej półki, z lewej strony, z trzeciej półki, itd.
Inna wersja tej zabawy - dzieci opisują guzik, który chcą kupić.

13. Guzikowe wieże - zabawa z elementem współzawodnictwa.
Cele: kształcenie przeliczania zbioru, rozwijanie umiejętności konstrukcyjnych, kształcenie umiejętności współpracy w grupie
Obszar aktywności: plastyczno - techniczna, matematyczna

Dzieci układają wieże z guzików, wygrywa ta grupa, która ułoży najwyższą wieże. Następnie dzieci wspólnie liczą z ilu guzików zbudowane są wieże.

14. "Jednoręki łowca"
Cele: rozwijanie sprawności manualnej, zręczności, przeliczanie, porównywanie liczebności
Obszar aktywności: ruchowa

Guziki leżą rozsypane na podłodze. Dzieci otrzymują rękawice z jednym palcem (może być to rękawica kuchenna). Zadaniem dzieci jest zebrać jak najwięcej guzików. Następnie dzieci przeliczają zebrane guziki.

15. Układamy wzór
Cele: kształcenie pamięci wzrokowej, kształcenie analizatora wzrokowego
Obszar aktywności: plastyczna

Na stoliku, przy którym siedzi dwoje dzieci stawiamy przegrodę, np. tekturową teczkę. Jedno z dzieci po swojej stronie układa wzór z 5 guzików. Na chwilę odsłania przegrodę i pokazuje swój ułożony wzór drugiemu dziecku. Zadaniem dziecka, które siedzi po drugiej stronie przegrody jest wybranie z zestawu guzików odpowiednich guzików i ułożenie takiego samego wzoru.

16. "Drogocenny guzik"
Cele: kształcenie sprawności motorycznej i matematycznej
Obszar aktywności: ruchowa, matematyczna

Guziki rozkładamy na podłodze. Jeden z guzików tzw. drogocenny kładziemy na zewnętrznej stronie dłoni dzieci. Zabawa polega na tym, aby zebrać jak najwięcej guzików z podłogi i wrzucić je do pudełka czy woreczka, w taki sposób, aby drogocenny guzik nie spadł z dłoni. Możemy liczyć rekordy - największą liczbę zebranych guzików, najlepszy czas, w jakim uda się zebrać np. 10 guzików.

17. "Prosto do celu"
Cele: rozwijanie zręczności, umiejętności przeliczania, dodawania i odejmowania
Obszar aktywności: ruchowa, matematyczna

Na podłodze ustawiamy pudełko. Kilka kroków dalej umieszczamy sznurek, który będzie linią startową. Każdy z zawodników dostaje po 5 dużych guzików. Każdy z uczestników zabawy po kolei staje na linii startowej i stara się trafić jednym ze swoich guzików do celu (pudełka). Jeżeli mu się uda - dostaje od nauczycielki dodatkowy guzik. Jeżeli nie trafi do pudełka - jeden guzik oddaje nauczycielce. Wygrywa ten, komu jako jedynemu zostaną w ręce guziki. Dzieci głośno liczą, np. Paweł miał 3 guziki, 1 celnie wpadł do pudelka, czyli zostały mu 2 guziki, ale dostał od pani jeszcze jeden guzik i teraz ma 3 guziki.

18. Zabawa "Ciepło - zimno"
Cele: kształcenie orientacji przestrzennej, przeliczanie
Obszar aktywności: matematyczna

Nauczycielka chowa guzik w sali. Zadaniem dzieci jest odnaleźć guzik, ale zamiast mówić: ciepło - zimno, nauczycielka mówi: idźcie 2 kroki w prawo, teraz 1 krok w lewo, 3 do przodu itd.

19. "Guzik z prawej, guzik z lewej".
Cele: kształtowanie orientacji w schemacie swojego ciała odróżniając prawą i lewą stronę
Obszar aktywności: matematyczna

Każde dziecko bierze 1 guzik z pudełka. Dzieci i nauczycielka stoją zwróceni w tym samym kierunku. Nauczycielka wydaje polecania: bierzemy guzik do prawej ręki, teraz przekładamy guzik do lewej reki, kładziemy go przy lewej nodze, teraz przed sobą itd.

20. Jestem spostrzegawczy.
Cele: kształcenie uwagi, spostrzegawczości, pamięci, kształcenie słownika
Obszar aktywności: językowa

Nauczycielka układa przed dziećmi 5 guzików w dowolnej kolejności. Dzieci rozmawiają na temat guzików - koloru, kształtów, materiału, z jakich je wykonano. Następnie jedno z dzieci odwraca się a nauczycielka zabiera jeden guzik i prosi dziecko, aby znalazło brakujący guzik i opisało go.

21. "O jaki guzik proszę?"
Cele: kształcenie słownika dzieci, logicznego myślenia, spostrzegawczości
Obszar aktywności: językowa

Przed dziećmi leżą rozsypane guziki. Nauczycielka opisuje wygląd guzika a zadaniem dzieci jest odnalezienie guzika odpowiadającego opisowi. W ten sam sposób chętne dziecko może opisywać guzik a reszta dzieci szukać takiego guzika.

22. Dźwięki niskie i wysokie.
Cele: rozróżnianie dźwięków niskich i wysokich, kształcenie wrażliwości muzycznej
Obszar aktywności: muzyczna

Dzieci biegają swobodnie po sali. Nauczycielka wygrywa melodie na pianinie. Gdy pianino wydaje wysokie dźwięki, dzieci podrzucają w górę guziki gdy, słyszą dźwięki niskie przykucają i kładą guziki na podłodze przed sobą.

23. "Zaczarowany worek"
Cele: kształcenie słownika, kształcenie umiejętności używania wielu przymiotników
Obszar aktywności: językowa, matematyczna

Jedno z dzieci wkłada rękę do worka pełnego przeróżnych guzików. Wyciąga jeden guzik i określa wszystkie jego cechy - kształt, kolor, wielkość, materiał, z jakiego jest zrobiony, ilość dziurek, czy jest płaski czy wypukły, ozdobny, do czego można go przyszyć. itd.

Małgorzata Strzykalska


Zaświadczenie online



numer online: 175 gości

reklama