Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
10937
rok szkolny
2013/2014

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Zabawy na festyny dziecięce

1. Zabawy z chustą animacyjną
Są to zabawy bardzo lubiane przez dzieci w każdym wieku. Pozwalają się odprężyć i stworzyć dobrą atmosferę w grupie.

a. Bilard
Dzieci stoją na obwodzie chusty trzymając jej brzegi. W środku chusty znajduje się otwór. Prowadzący wrzuca na chustę gumową piłkę wielkości piłki ręcznej. Zadaniem uczestników jest tak poruszać chustą, aby piłka wpadła do otworu

b. Kolory
Dzieci stoją na obwodzie chusty trzymając jej brzegi. Prowadzący wymienia dwa lub więcej kolorów, które znajdują się na chuście. Dzieci, które trzymają chustę tam, gdzie są wymienione barwy, muszą przebiec pod chustą i zająć miejsce przy innym kolorze, najlepiej po przeciwnej stronie. Chusta nie może spaść na ziemię. W pewnym momencie można wymienić wszystkie barwy - jest wtedy dużo śmiechu. Inna wersja: prowadzący wymienia osoby mające jakąś wspólna cechę i one przebiegają pod chustą, np. ci, którzy mają niebieskie oczy, którzy rano umyli zęby, którzy lubią wakacje itp.

c. Cukierek
Do tej zabawy warto zaangażować rodziców. Jedno dziecko wchodzi na chustę i siada w siadzie skrzyżnym na jej środku kładąc ręce na kolanach (otwór jest zawiązany, dziecko musi zdjąć obuwie). Dorośli trzymając brzegi chusty poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zawijając tym samym dziecko w chustę. Należy uważać, żeby nie zawijać dziecka powyżej ramion. Można przy tym recytować zabawna rymowankę dobrana do sytuacji. Na jej zakończenie padają słowa: raz, dwa, trzy! - i na trzy dorośli energicznie cofają się o krok. Zawinięte dziecko wyskakuje w górę jak cukierek z papierka. Dzieci uwielbiają tę zabawę!

d. Imiona
Po obu stronach chusty ustawiają się kilkuosobowe drużyny, złożona na pół chustę trzymają za końce dwie wysokie osoby. Uczestnicy muszą znać swoje imiona. Prowadzący bez słów wskazuje w obu drużynach po jednej osobie, która podchodzi bliżej chusty. Na znak prowadzącego (np. okrzyk "już") osoby trzymające chustę puszczają ją i w tym momencie dzieci znajdujące się po obu jej stronach naprzeciwko siebie musza wykrzyknąć imię przeciwnika. Kto zrobi to pierwszy bezbłędnie, zdobywa punkt dla swojej drużyny. Zwykle zaskoczenie jest tak duże, że dzieci nie potrafią wypowiedzieć imienia przeciwnika lub się mylą., co oczywiście wywołuje wybuchy śmiechu u wszystkich uczestników zabawy.


REKLAMA

2. Zabawy ruchowe bieżne

a. Kapelusz.
Dwie równoliczne drużyny stają na liniach końcowych boiska. Na środku boiska stawiamy pachołek, na którym umieszczamy kapelusz (kaszkiet). Na znak prowadzącego pierwsze osoby z każdej drużyny ruszają, aby zdobyć kapelusz. Ten, kto pierwszy się przy nim znajdzie zabiera go i ucieka do swojej drużyny. Przeciwnik biegnie za nim. Jeśli go złapie, zabiera kapelusz i przeciwnika, który staje się zakładnikiem. Jeśli nie złapie, on sam staje się zakładnikiem przeciwników. Kapelusz wraca na miejsce, ruszają kolejne pary. Wygrywa ta drużyna, która w chwili, gdy "wyczerpią się" jej podstawowi zawodnicy ma więcej zakładników. Jest to bardzo emocjonująca i lubiana zabawa.

b. Noc i dzień.
Na środka placu zaznaczamy dwie równoległe linie w odległości ok. 1 metra. Zawodnicy dwóch drużyn stają na liniach plecami do siebie, a twarzą do linii końcowej boiska (placu). Jedna drużyna to Noc, a druga Dzień. Prowadzący wymienia nazwę jednej z nich, np. Noc! Wymieniona drużyna stara się jak najszybciej dobiec do linii końcowej i nie dać się złapać zawodnikom drużyny przeciwnej, którzy rzucają się w pogoń, gdy usłyszą nazwę przeciwników. Drużyna zdobywa tyle punktów, ilu przeciwników udało się schwytać (dotknąć). Kilkakrotnie zmieniamy nazwy wywoływanych drużyn. Wygrywają ci, którzy zdobyli więcej punktów.

c. Węgorze
Zawodnicy 2 drużyn ustawiają się w węże, trzymając się nawzajem za biodra. Pierwszy jest głową, ostatni ogonem. Każdy węgorz stara się odgryźć przeciwnikowi ogon odrywając go od tułowia. Każde oderwane dziecko powiększ drużynę przeciwników. Wygrywają ci, którzy w momencie przerwania zabawy tworzą dłuższego węgorza. Oczywiście w trakcie zabawy węgorz nie może pęknąć!

d. Wyścig kelnerów.
Wybieramy dwie drużyny, ustawiamy je w rzędach. Pierwsi zawodnicy otrzymują papierowe lub styropianowe tacki, na których stoi jednorazowy kubek napełniony wodą. Zawodnicy na sygnał start biegną do wyznaczonego miejsca, np. pachołka, starając się nie rozlać wody, po czym wracają, przekazując atrybuty kelnera następnej osobie. Liczy się czas i dokładność - nie można stracić więcej wody niż przeciwnicy. Inna popularna wersja tej zabawy to wyścig z jajkiem na łyżce.

3. Inne lubiane zabawy

a. Golenie balonów.
Wybieramy kilkoro dzieci. Każde otrzymuje napompowany balon, który pokrywamy pianką do golenia lub bitą śmietaną w sprayu. Zadaniem dzieci jest jak najszybciej "ogolić" balon, używając zwykłego lub plastikowego noża. Można dać dzieciom po kawałku papierowego ręcznika do wycierania "brzytwy". Czasami podczas golenia balony pękają, jest wtedy dużo śmiechu.

b. Odkurzacz do groszku
Wybieramy kilkoro dzieci, każde otrzymuje 10 ziarenek grochu na papierowej tacce, plastikowy kubek i słomkę. Na sygnał start dzieci przenoszą groszek do kubeczków zasysając ziarenka przy pomocy słomek. Kto zrobi to najszybciej - wygrywa.

c. Rzuty do celu.
Wybieramy dwie drużyny, ustawiamy je w rzędach. Każde dziecko otrzymuje woreczek gimnastyczny lub piłeczkę palantową. Dzieci podchodzą do linii startu i rzucają do pudełka, wiaderka lub kółka hula-hop. Prowadzący zlicza trafienia obu grup. Wygrywa drużyna mająca na koncie więcej celnych rzutów. Można też rzucać kółkiem ringo na laskę gimnastyczną trzymana przez kapitana drużyny, stojącego naprzeciwko swoich zawodników w odległości ok. 3 m.

Pomoce do zabaw: chusta animacyjna, piłki, tacki i kubki jednorazowe, woda (łyżki i jajka), słomki, ziarenka grochu, noże, balony pianka do golenia lub bita śmietana w sprayu, woreczki gimnastyczne i wiaderka ( ew. pudełka, kółka hula-hop, ringo, laski gimnastyczne), kreda lub skakanki lub liny do zaznaczania linii na placu.

Inspiracje:

  • U. Vohland "Zabawy na festyny dziecięce"
  • Pomysły zdobyte na różnorodnych festynach i szkoleniach.

    Ewa Szamik


  • Zaświadczenie online    numer online: 106 gości

    reklama