Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1111
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Spotkanie z leśnikiem

"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły."
H. Zdzitowiecka

Aby dzieci czuły się dobrze w otaczającym świecie staram się podtrzymywać ich naturalny i bezpośredni kontakt z przyrodą. Dominującą formą naszych zajęć są spacery i wycieczki. Jednym z ciekawych zajęć tego typu było spotkanie z leśniczym z Osady Leśnej w Kole, które zaplanowałam na dzień 01.10.2004. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z ekosystemem leśnym.

Do Osady Leśnej zabrałyśmy dzieci z zaprzyjaźnionego z Nami Domu Małego Dziecka.

Las przywitał nas piękną, jesienną pogodą. Dzieciom dużo radości sprawiło spotkanie młodego daniela, który wraz z panem leśniczym przyszedł nas przywitać.

Następnie pan leśniczy zaprosił nas do lasu, gdzie ciekawie opowiadał nam o jego mieszkańcach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o zwyczajach małych i dużych zwierząt żyjących w naszych lasach. W specjalnej zagrodzie dzieci obserwowały dziki, a pan leśniczy pozwolił również je karmić i przyniósł nam bardzo duży bochen chleba. I dziki i dzieci były bardzo zadowolone. Pan leśniczy opowiadał nam również o ptakach łownych, do których należą: sowa, jastrząb, orzeł bielik. Mogliśmy przyjrzeć się im z bliska. Był tu czas na pytania dzieci i słuchanie ciekawych odpowiedzi, które czasami przeradzały się w ciekawe opowieści.

Na zdjęciach widać jak obserwujemy drapieżne ptaki.


REKLAMA

Gdy tak wędrowaliśmy po lesie obserwowaliśmy i rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy, a pan leśniczy co róż zwracał nasza uwagę na inne gatunki.

Zbieraliśmy również "skarby lasu" do kącika przyrody: szyszki, gałązki, patyki, ciekawe korzenie. Przynieśliśmy liście i owoce kilku ciekawych drzew.

Był tez czas na to byśmy mogli wsłuchiwać się w odgłosu lasu: śpiew ptaków, szum drzew. Wdychaliśmy pachnące żywicą powietrze.

Było również ognisko w specjalnie do tego celu wyznaczonym miejscu. Apetyt dopisywał, nie trzeba było zachęcać do jedzenia pieczonej kiełbasy, którą dzieci same piekły (co widać na załączonych zdjęciach). Szklanka herbaty z cytryna i pajdę chleba smakowały o wiele bardziej niż w przedszkolu.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było oglądanie poroży daniela i jelenia, jak również podziwianie wypchanych ptaków i małych zwierząt drapieżnych.

Mogliśmy dzięki kamerom umieszczonym dookoła osady obserwować na monitorze komputera to co działo się w na zewnątrz budynku.

Czas minął nam bardzo szybko i nadeszła chwila powrotu. Smutno było odjeżdżać. Po powrocie do przedszkola dzieci cały czas dzieliły się wrażeniami. Chciałabym by zapamiętały bardzo ważne rzeczy, że las to płuca świata i dom zwierząt i ptaków. Myślę, że ten wyjazd pomógł im w tym.

To spotkanie umożliwiło mi dokładne wyjaśnienie dzieciom istoty zmian i konieczności przystosowania się przyrody, a więc roślin i zwierząt do aktualnej pory roku.

ilustracja

Lucyna Gajewska
Przedszkole Samorządowe Nr 19 w Piotrkowie Trybunalskim


Zaświadczenie onlinenumer online: 61 gości

reklama