Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
11442
rok szkolny
2014/2015

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Dlaczego warto czytać dziecku książki ?

"Bez względu na to, ile masz zajęć najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji".
Jim Trelease

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.


REKLAMA

Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienia, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele jak i Państwo, Rodzice. Od dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania.

Dlaczego warto czytać dziecku książki?

1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.

2. Słuchanie książek odpręża dzieci i pozwala przyjemnie spędzić czas z rodzicami, uatrakcyjnia życie rodzinne.

3. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.

4. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca jego słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.

5. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowymi bohaterami.

6. Książki wyrabiają wrażliwość u młodych ludzi na otaczający nas świat. Dzieci uczą się empatii.

7. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy. Każde przeczytane opowiadanie, bajka, mogą stanowić temat do rozmowy, wspólnej dyskusji na temat przeczytanej treści, planu wydarzeń w utworze, miejsca i czasu akcji, przygód bohaterów, oceny ich postępowania, opisów postaci.

8. Czytanie pozwala czytającemu oraz osobie słuchającej poddać tekst ocenie, dostrzec jego wartości poznawcze, wychowawcze oraz krytyczne ustosunkowanie się do nich. Na podstawie przeczytanego tekstu dzieci mogą swobodnie, w sposób twórczy wypowiedzieć własne sądy, wyrazić własne refleksje, przeżycia.

9. Czytanie często inspiruje dziecko do własnej działalności literackiej, pracy dziennikarskiej.

10. Czytanie książek oraz wspólna rozmowa na temat wrażeń po jej przeczytaniu przekazuje nam wiele informacji o naszym własnym dziecku. Często możemy zaobserwować co je nurtuje, niepokoi lub cieszy.

Dzieci, którym czytamy i którym zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Pamiętajmy - nie czytamy nie dlatego, że biedniejemy, lecz biedniejemy dlatego, że nie czytamy. Pamiętajmy, o tym, że istnieją biblioteki, w których na dzieci czeka wiele wspaniałych książek. Czytajmy dzieciom i zróbmy wszystko, aby w przyszłości same czytały, ponieważ czytanie poza mówieniem należy do podstawowych czynności komunikowania się międzyludzkiego.

Joanna Walczak
Szkoła Podstawowa nr 27
w Krakowie


Zaświadczenie onlinenumer online: 120 gości

reklama