Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1153
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Myszka Matematyczka

W wychowaniu przedszkolnym pojawiły się nowe koncepcje, zmieniają się metody i organizacja pracy. Podmiotowe traktowanie dzieci i wspomaganie ich rozwoju jest podstawową tezą wychowania przedszkolnego. My nauczyciele wychowania przedszkolnego pragniemy, aby dzieci były twórcze, wykazywały swobodę w doborze zadań i stosowały różnorodność rozwiązań, aby były ciekawe świata, umiały rozumieć siebie i innych, aby posiadły klucz na zdobywanie wiedzy na całe życie.

Dziecko nie żyje w wyizolowanym świecie, spotyka się na co dzień z wieloma urządzeniami, maszynami, niekiedy posiada własny komputer w domu. Zeszyt, długopis, książki i obecnie komputer to narzędzia pracy dziecka. Komputer nie zastąpi nauczyciela, ale może pomóc w wielu ciekawych i czasami trudnych sytuacjach. Dziecko musi mieć tą świadomość, że komputer nie tylko służy do zabawy, ale i do nauki. Jak stosować komputer w ćwiczeniu umiejętności i kompetencji matematycznych dzieci w wieku przedszkolnym to podstawowy cel stworzenia pomocy dydaktycznej.

Pomoc ta ma ukazać nauczycielom, że obok tradycyjnych metod można wykorzystać do celów dydaktycznych, również nowoczesne narzędzia - komputer. Pomoc dydaktyczną przygotowałam przy użyciu programu Power Point oraz Rejestratora Dźwięku. Pomoc moją zatytułowałam "Myszka Matematyczka".

Pomoc wspomaga, stymuluje naukę dzieci z zakresu podstawowych zagadnień matematycznych, doskonali elementarne umiejętności matematyczne oraz ułatwia nauczycielowi stawianie diagnozy o dziecku. Dzięki niej dziecko nabywa umiejętności liczenia, dodawania, odejmowania, posługuje się znakami większości, mniejszości czy równa się. Pomoc ta jest uzupełnieniem do zajęć z matematyki w przedszkolu, do utrwalenia wiadomości w domu, można również wykorzystać w diagnozie postępów dziecka. W przedszkolu może być wykorzystywana podczas zajęć z całą grupą lub podczas pracy indywidualnej z dzieckiem. "Myszka Matematyczka" sprawi, że rozwiązywanie zadań z dodawania, odejmowania oraz liczenia stanie się zabawą, przyjemnością w świecie liczb oraz przyjemnością i pożytecznością w obcowaniu z komputerem.

(...)

ilustracja

Publikacja dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

mgr Agnieszka Rudzka
Przedszkole Samorządowe nr 49 w Gdyni


Zaświadczenie onlinenumer online: 95 gości

reklama