Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
119
rok szkolny
2002/2003

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Zjawiska wulkaniczne w basenie Morza Śródziemnego

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W II KL. GIMNAZJUM -szkoły specjalnej dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim

Temat : Zjawiska wulkaniczne w basenie Morza Śródziemnego.

Cele w ujęciu operacyjnym :
Uczeń potrafi:

  • omówić zjawisko wybuchu wulkanów;
  • omówić budowę wewnętrzną Ziemi;
  • podać nazwy omawianych wulkanów (Etna i Wezuwiusz);
    Uczeń zna:
  • miejsca występowania wulkanów w basenie Morza Śródziemnego;
  • pojęcie "wulkan", "komin", "lawa" i "krater";
    Uczeń rozumie:
  • jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą wybuch wulkanu;
  • na co są narażeni ludzie, którzy mieszkają w pobliżu wulkanów;

    Metody pracy: rozmowa kierowana, oglądowa, praktycznego działania, praca z mapą;

    Formy pracy: indywidualna, zbiorowa;

    Środki dydaktyczne: mapa fizyczna Europy, model wulkanu, świeczka, plansze (budowa wnętrza Ziemi, przekrój wulkanu), 4 przekroje wnętrza Ziemi zrobione z plasteliny, wykałaczki z etykietkami podpisanymi i pustymi, kolorowe zdjęcia wulkanów, fragment filmu dokumentalnego: "Góry ognia", zdania z lukami, mapka Morza Śródziemnego z zaznaczonymi wulkanami, karteczki z przekrojem wulkanu, podręcznik i zeszyt ćwiczeń Małgorzaty Wojtatowicz: "Geografia ogólna Europy".

    Przebieg lekcji:

    Część wstępna:

    1. Wprowadzenie uczniów w temat zajęć poprzez rozwiązanie krzyżówki na tablicy (pytania są związane z tematyką poprzednich lekcji) - zał. nr 1

    Część właściwa:

    2. Omówienie przez nauczyciela budowy wnętrza Ziemi (skorupa, płaszcz, jądro) - wykorzystanie planszy z przekrojem Ziemi- zał. nr 2

    3. Sprawdzenie wiedzy: rozdanie przekrojów Ziemi zrobionych z plasteliny i etykietek na wykałaczkach. Zadanie z tym związane jest zróżnicowane, w zależności od poziomu umiejętności uczniów. Jedna grupa ma gotowe etykietki, zaś inni muszą je podpisać sami. Potem każdy umieszcza je w odpowiednim miejscu na modelu przekroju Ziemi.

    4. Zapoznanie ze zjawiskiem występowania wulkanów

  • pokazanie uczniom modelu wulkanu i kolorowej planszy z jego przekrojem zał. nr 3
  • podanie przez dzieci, na podstawie ich obserwacji, charakterystycznych elementów wulkanu (np. góra, stożek, dziura, ogień, dym itp.)
  • uzupełnienie i uporządkowanie przez nauczyciela wiadomości o wulkanie - budowa wewnętrzna (krater, komin, lawa, popiół, gazy) i zewnętrzna
  • rozdanie uczniom karteczek z przekrojem wulkanu (zróżnicowanych w zależności od poziomu umysłowego dziecka), jedna grupa samodzielnie podpisuje elementy budowy wewnętrznej wulkanu, zaś inni dobierają podpisy z ramki, potem wklejają to do zeszytu -zał. nr 4a i 4b
  • oglądanie filmu i zdjęć przedstawiających wulkan- w trakcie i po wybuchu
  • wspólne ustalanie definicji pojęcia "wulkan"(np. góra, zwykle w kształcie stożka, która powstała z materiałów wyrzuconych z głębi ziemi)
  • uświadomienie uczniom, że wulkany mogą być wygasłe i czynne - demonstracja modelu wulkanu czynnego (w modelu jest schowana świeczka, która dymi)

    5. Zapoznanie z nazwami (Etna i Wezuwiusz) i miejscem występowania wulkanów w basenie Morza Śródziemnego (mapa fizyczna Europy).

    6. Omówienie zagrożeń jakie niesie ze sobą wybuch wulkanów.

    Podsumowanie

    7. Uzupełnianie zdań z lukami (uczniowie słabsi mają do dyspozycji wyrazy w ramce) - zał. nr 5a i 5b
    Znalezienie i podpisanie na mapce wulkanów (Etna i Wezuwiusz) - zał. nr 6

    8. Podanie pracy domowej :

  • wklej mapkę
  • ćwiczenie-1a /str.105 (zeszyt ćwiczeń M. Wojtatowicz)

    Załączniki (przykładowe)

    Załącznik nr 1
    Krzyżówka


    Hasło : WULKAN

    Pytania do krzyżówki:
    1. Miasto włoskie gdzie zamiast ulic są kanały.
    2. Wspólna nazwa cytryn i pomarańczy.
    3. Góry na północy Włoch.
    4. Siedziba papieża.
    5. Rzeka w północnych Włoszech.
    6. Półwysep, na którym leżą Włochy.

    Załącznik nr 5a

    Zdanie z lukami (dla słabszych uczniów)

    Wulkan jest to ......................... w kształcie ......................., z której wydobywa się ..............., gazy i .................................

    [góra, lawa, stożka, popiół]

    Załącznik nr 5b

    Zdanie z lukami

    Wulkan jest to ......................... w kształcie ......................., z której wydobywa się ..............., gazy i .................................

    Pozostałe załączniki w pełnej wersji pracy dostępnej na naszej płycie CD

    Małgorzata Łopińska
    Zespół Szkół Specjalnych w Łomży


  • Zaświadczenie online



    numer online: 134 gości

    reklama