Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
12429
rok szkolny
2016/2017

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

W drodze do sukcesu, czyli jak zadbać o wszechtronny rozwój ucznia i zerwać ze szkolną nudą ?

Nieustanny pośpiech, pogoń za szczęściem, sławą, pieniądzem, karierą... Rozwój technologii, lęk przed chorobą, starością, odrzuceniem, brak czasu, znudzenie... Rzeczywiście bardzo łatwo się w tym wszystkim zatracić i zgubić własną tożsamość. Jak w tym wszystkim odnaleźć miejsce dla drugiego człowieka i wygospodarować czas na zbudowanie życia opartego na silnym fundamencie uniwersalnych wartości? W odpowiedzi na te i wiele innych pytań przychodzi pani Anna Pakos - nauczyciel, pedagog, człowiek pełen pasji, pracownik jednej z opolskich szkół.

Pani Anna realizuje w swojej szkole inspirujący program, kładąc szczególny nacisk na wszechstronny rozwój dzieci rozpoczynających naukę w szkole. Podczas zajęć nie tylko inspiruje swoich uczniów, ale uczy ich również szacunku do drugiego człowieka, pokazuje w jaki sposób odkrywać bogactwo i piękno otaczającego nas świata. Proponuje różnorodne zajęcia, dzięki którym uczniowie mogą nie tylko poszerzyć swoją horyzonty, ale również nabyć tak ważne dzisiaj kompetencje miękkie. Każda z lekcji jest wyjątkowa i niepowtarzalna co sprawia, że uczniowie z niecierpliwością oczekują kolejnego spotkania i nigdy nie narzekają na nudę.


REKLAMA

Zabawy z Żółtoludkiem to niebanalna propozycja programu terapeutyczno-integracyjnego, którego głównym zadaniem jest integracja zespołu klasowego. Za pomocą bajek terapeutycznych poruszających tak ważne tematy jak np. kwestia bezpieczeństwa zarówno indywidualnego jak i zbiorowego, przyjaźń, tolerancja, akceptacja siebie i drugiego człowieka czy zrozumienie potrzeb innych ludzi pani pedagog kształtuje dojrzałość emocjonalną dzieci, ich sposób rozumienia oraz interpretowania zjawisk zachodzących w społeczeństwie. Każda z opowieści stanowi punkt wyjściowy do dialogu lub podjęcia działania związanego z konkretnym tematem.

Pani Anna nie byłaby sobą, gdyby nie chciała podzielić jednej z wielu swoich pasji razem ze swymi uczniami. To właśnie jej miłość do literatury sprawiła, że w szkole prowadzone są inspirujące lekcje zatytułowane Niezwykłe podróże po nienudnych książkach. Trzeba przyznać, że oryginalne zajęcia niewątpliwie pomogły rozkochać dzieci w różnorodnych utworach literackich. Sięgając po niekonwencjonalne dzieła niszowych wydawnictw takich jak Dwie Siostry, Hokus Pokus czy Format nauczycielka wykorzystała naturalną ciekawość do poznawania świata swoich podpopiecznych. Nietypowe teksty ze śmiesznymi rysunkami, awangardowa szata graficzna czy oryginalna budowa książek zachęciły uczniów do samodzielnego sięgania po różnorodne pozycje znajdujące się w bibliotece. Podczas lekcji pani pedagog opowiada przeróżne ciekawostki związane z omawianym utworem, odkrywając jednocześnie ze swoimi podopiecznymi wyjątkowość książki. To wszystko stanowi inspirację do wykonania twórczego zadania związanego z tematem lekcji. I tak np. podczas omawiania Design dzieci projektowały przedmioty użytkowe z wykorzystaniem ikonek do podania wszystkich ważnych informacji, Mapy stały się bazą do stworzenia mapy ulubionego kraju, w której zamieszczone wiadomości dotyczące zabytków, znanych ludzi, kuchni, charakterystycznej flory i fauny, propozycjach aktywnego spędzania czasu itp.


REKLAMA

Kolejnym ciekawym, a zarazem najnowszym, pomysłem pani Anny są zajęcia z Edupufami. Podczas 45 minut szkolna sala przemienia się w pełne emocji widowisko wypełnione sportową rywalizacją kilku klasowych drużyn. Podczas tych zajęć królują ruch i zabawa, a na dziecięcych twarzach możemy zaobserwować występujące na przemian skupienie, uśmiech i radość z poprawnie wykonanego zadania. To tutaj uczniowie utrwalają swoją wiedzę z edukacji matematycznej, polonistycznej, przyrodniczej, a nawet muzycznej. Dzięki tym lekcjom w atrakcyjny sposób nauczycielka weryfikuje stopień zrozumienia oraz zapamiętania materiału z różnorodnych działów programowych, a uczniowie rozwijają swoje kompetencje interpersonalne, zapewniając jednocześnie swojemu organizmowi zdrową dawkę ruchu.

Pani Anna nieustannie inspiruje nie tylko uczniów, ale również swoich współpracowników. W swojej pracy wykorzystuje przeróżne metody terapeutyczne, podąża za najnowszymi trendami w edukacji, nieustannie poszerza swoją wiedzę, uczestniczy w różnorakich szkoleniach. Skutecznie zwalcza szkolną nudę i łamie stereotypy związane z polską szkołą. Ważny jest dla niej człowiek, dlatego stara się, by zarówno podczas prowadzonych przez nią zajęć, jak i po nich, każdy czuł się wyjątkowo, potrafił dostrzec piękno otaczającego go świata i pomaga osiągać oraz cieszyć się z osiąganych sukcesów.

Michaela Fuchs


Zaświadczenie online



numer online: 169 gości

reklama