Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1308
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Treści europejskie już w przedszkolu ?

Rok 2004 był przełomowym dla Polski ze względu na przystąpienie do Unii Europejskiej. Dynamiczne zmiany społeczno-kulturalne w kraju, żywo komentowane przez dorosłych, nie uszły również uwadze dzieci.

Dlatego niezwykle istotne wydawało mi się przygotowanie dzieci do przyjęcia zakresu wiedzy o Europie na poziomie edukacji przedszkolnej.

W roku szkolnym 2003/2004 dołączyłam do zespołu opracowującego program edukacyjny dla dzieci pięcio- i sześcioletnich pt. "Europejskie Vademecum Przedszkolaka". Program ten został zatwierdzony do realizacji w naszej placówce w roku szkolnym 2004/2005.

Obserwując duże zainteresowanie otaczającym światem wśród dzieci sześcioletnich, zdecydowałyśmy się z koleżanką współprowadzącą grupę pilotażowo wdrażać treści europejskie już w roku szkolnym 2003/2004. Omawiałyśmy jedno państwo w ciągu miesiąca - rozpoczynając oczywiście od Polski.


REKLAMA

Wielu ciekawych pomysłów i inspiracji dostarczyło mi ukończenie kursu "Edukacja europejska w przedszkolu". Natomiast niezastąpioną książką była praca I. Fechner-Sędzickiej, D. Główczewskiej i A. Nehring pt. "Poznajemy kraje Unii Europejskiej".

W pierwszą podróż wyruszyliśmy zaopatrzeni we własnoręcznie wykonane przez dzieci paszporty i odwiedziliśmy Hiszpanię. Dlaczego Hiszpania? Ponieważ jedno dziecko spędziło tam wakacje i przywiozło wiele pamiątek oraz ciekawych spostrzeżeń.

Na początku każdej podróży wyznaczaliśmy jej trasę oraz wybieraliśmy środek transportu i w zależności od niego określaliśmy czas podróży. W Hiszpanii dzieci poznały nazwę stolicy - Madryt, kolory flagi hiszpańskiej oraz największą osobliwość hiszpańskiego miasta Barcelony, jakim jest niedokończona katedra Sagrada Familia. Po wysłuchaniu historii "O byczku Fernando" dzieci wiedzą, jak nazywa się widowisko polegające na walce torreadora z bykiem. Dziewczynki chętnie przebierały się w spódnice hiszpańskie i tańczyły przy muzyce Gipsy King i Ricky'ego Martina.

Na zakończenie bloku wykonały tradycyjną potrawę hiszpańską - paellę i zaprosiły do wspólnej konsumpcji młodszych kolegów. Wyjeżdżając z Hiszpanii dzieci otrzymały w paszporcie pieczątkę z symbolem byczka.

Przy "odwiedzinach" w kolejnych państwach, a były to: Austria, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Finlandia, Szwecja, Holandia i Grecja, sześciolatki zawsze przygotowywały charakterystyczną potrawę. Dlatego dzieci miały okazję posmakować pizzę, deser Sachera, koreczki serowe, a także samodzielnie zaparzoną herbatę. Było to możliwe dzięki współpracy z rodzicami, którzy zawsze dostarczali potrzebne produkty i rekwizyty kuchenne. Ponadto rodzice pomogli w skompletowaniu ciekawych środków dydaktycznych - albumów, zdjęć, przedmiotów czy pamiątek przywiezionych z podróży zagranicznych. Dzięki nim wystrój sali wzbogacił się o wachlarze, kastaniety, chodaki, woreczki z lawendą, miniatury zabytków czy nagrania muzyki popularnej.

Cieszę się, że udało mi się zainteresować nie tylko dzieci, ale również rodziców, tematyką europejską. Dzięki temu już przedszkolaki mogły poznać zwyczaje i życie ludzi w państwach europejskich.

Zdobyte wiadomości i umiejętności prezentowały m.in.:

 • w krótkim filmie przedstawionym w dn. 8 maja 2004 r. na sympozjum "Przedszkola w Europie", zorganizowanym przez toruńskie Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej "Inicjatywa i Twórczość";
 • na Trzecich Twórczych Prezentacjach Sześciolatków zorganizowanych przez Fundację "Pro Theatro" w Teatrze Lalek "Zaczarowany Świat" w dn. 11-14 maja 2004 r., gdzie przedstawiły zainscenizowany fragment opowiadania o Muminkach Tove Jansson oraz wykonały prace plastyczne na temat "Zabytki i budowle Europy";
 • na scenie Muzeum Etnograficznego w Toruniu, gdzie przedstawiły Polskę w programie "Kraina dzieci w Europie".

  Małgorzata Zalicińska
  Przedszkole Miejskie nr 15 w Toruniu


 • Zaświadczenie online  numer online: 94 gości

  reklama