Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1633
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

Program ten miał na celu przybliżenie dzieciom problemu bezdomnych zwierząt, a także ukazanie sposobów niesienia pomocy zwierzętom i ptakom w czasie zimy.

Propozycją tą zainteresowałam dzieci z mojej grupy oraz ich rodziców, a także panią dyrektor i pracowników Przedszkola Miejskiego nr 156.

Realizację programu rozpoczęłam cyklem zajęć dydaktycznych poświęconych zwierzętom.

Miały one na celu ukazanie dzieciom wyglądu, sposobu odżywiania i zachowań psów, kotów, wiewiórek, zwierząt leśnych, które możemy spotkać w okolicy naszego miasta i pozostających na zimę ptaków.

Sytuacje edukacyjne organizowane były w oparciu o różnorodne metody i formy pracy z wykorzystaniem kolorowych ilustracji, fachowej literatury, filmów edukacyjnych, teatrzyków kukiełkowych, spotkań z ciekawymi ludźmi.

Realizację programu wdrożyłam od września 2003 roku cyklem zajęć dydaktycznych, a w październiku zorganizowałam Światowy Dzień Zwierząt.


REKLAMA

Z okazji tego święta dzieci zaprezentowały na terenie Przedszkola Miejskiego nr 156 wystawę prac plastycznych poświeconą zwierzętom. Wystawa wraz z apelem o zbiórkę darów dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt bardzo spodobała się rodzicom, którzy czynnie włączyli się do niej.

Dnia 18 listopada 2003r. zaprosiłam do przedszkola policjanta z Komendy Głównej Ruchu Drogowego w Łodzi z tresowanym psem.

Spotkanie dotyczyło zasad zachowania się podczas niespodziewanego kontaktu z nieznanym zwierzęciem. W pogadance połączonej z pokazem tresury psa wzięły udział przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych.

Zaproszenie do przedszkola policjanta z psem zrealizowałam zgodnie z harmonogramem działań ujętych w Planie Rozwoju Przedszkola na rok 2003/ 2004.

Najistotniejsze było dla mnie, aby uświadomić dzieciom, jak należy opiekować się posiadanym zwierzątkiem w domu i dbać o niego z pełnym poczuciem odpowiedzialności.

Wraz z dziećmi, rodzicami pracownikami przedszkola zgromadziłam koce, materiały, karmę i naczynia dla zwierząt.

Dzieci osobiście przekazały dnia 19 listopada 2003r. dary w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt mieszczącym się przy ulicy Marmurowej.

W zamian otrzymały pamiątkowe znaczki "Jestem przyjacielem zwierząt" i obejrzały "Kociarnię". Z oglądania wybiegów dla psów zrezygnowałam w świadomy sposób, gdyż obawiałam się, że byłyby to zbyt drastyczny widok dla dzieci.

Otrzymaliśmy również podziękowania za zgromadzone dary.

Realizacja projektu nie zakończyła się oczywiście wyjazdem do schroniska.

Przez całą zimę dokarmialiśmy ptaki przylatujące do karmnika przygotowanego przez naszego pana konserwatora i przypominaliśmy sobie o zasadach postępowania ze zwierzętami.

Dzieci odpowiednio wyedukowane uczulały na krzywdę zwierząt osoby, z którymi przebywały na co dzień. Chęć posiadania zwierzątka w domu nie wiązała się już tylko z zaspokajaniem potrzeb dziecka . Wiedziały one już jakie są tego konsekwencje i jaka spoczywa na wszystkich odpowiedzialność .

Część dzieci zamontowała z rodzicami karmniki w domach i na działkach.

Dzieci wiedziały również, jak należy zachować się podczas spaceru z rodzicami w parku, czy lesie, aby nie zaszkodzić zwierzętom żyjącym w naturalnym środowisku .

Działania podejmowane przez nauczycieli już w przedszkolu dają możliwość rozbudzenia zamiłowania do przyrody i kształtowania opiekuńczego stosunku do niej. Mnie podczas realizacji programu udało się uświadomić dzieciom, że wszystkie istoty na ziemi mają prawo do godnego życia, a ludzie powinni im w tym pomagać i opiekować się nimi.

Jolanta Osińska
Przedszkole Miejskie nr 156 w Łodzi


Zaświadczenie onlinenumer online: 76 gości

reklama