Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2100
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

"Spacerkiem po bydgoskich parkach" - zajęcia historyczno-przyrodnicze dla najmłodszych uczniów

Aby czegokolwiek nauczyć się
szybko i efektywnie
musisz to widzieć, słyszeć
i czuć.

T. Stockwell

Już przed wielu laty Bydgoszcz została zakwalifikowana do rangi miast-ogrodów. W zorganizowaniu zieleni miejskiej, zasadniczą rolę odegrało założone w 1832 roku Bydgoskie Towarzystwo Upiększania Miasta. Powołana przez Towarzystwo własna szkółka drzew i krzewów, obsadzała aleje i ulice miasta drzewami, które przetrwały do dnia dzisiejszego, szczycąc się mianem pomników przyrody.

Poszerzając treści programowe w nauczaniu zintegrowanym o tematykę regionalną uznałam, że najciekawszy sposób przekazywania uczniom wiadomości o naszym mieście, to organizowanie pieszych wycieczek. Zaprosiłam dzieci do samodzielnego odkrywania i badania najpiękniejszych parków Bydgoszczy.


REKLAMA

Spacer po obiektach zieleni miejskiej rozpoczęliśmy od jednego z najstarszych parków, jakim jest park im. Kazimierza Wielkiego, przylegający do Placu Wolności. Zadziwia on swoją wspaniałą kompozycją, wzbogaconą systemem stawów, fontanną oraz wieloma cichymi, nastrojowymi miejscami, gdzie można odpocząć w cieniu starych drzew. Podziwialiśmy niezwykły drzewostan parku, na który składają się dęby i wiązy szypułkowe, a także równie interesujące cyprysiki błotne oraz cechujące się dużą odpornością na zanieczyszczenia pyłowe: cisy, sosny, platany czy dęby piramidalne. Siedząc na parkowych ławkach przed fontanną, dzieci wysłuchały historii o fontannie "Potop" autorstwa Ferdynanda Lepcke'go, przedstawiającej biblijny koniec świata. Od lipca 1904 roku stała w miejscu obecnej fontanny i cieszyła swoimi monumentalnymi rozmiarami wszystkich bydgoszczan. Niestety podczas drugiej wojny światowej, została całkowicie zniszczona. Obecnie czynione są starania zmierzające do odbudowy tego artystycznego dzieła, a tym samym do przywrócenia niezwykłego charakteru temu zakątkowi.
W drodze do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Bydgoskiego zatrzymaliśmy się przy ulicy Sielanka. Znajduje się tu skwer nawiązujący swoim stylem do parków francuskich. Świadczą o tym, posadzone w formie żywopłotowej obwódki, wspaniałe cisy. Ich niezliczona ilość, tworzy naprawdę imponującą i oryginalną kompozycję. Podziwiając to miejsce, dotarliśmy do popularnego w Bydgoszczy "botanika".
Ogród ten zarządzany od 1999 roku przez Uczelnię, zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię. Okres jego świetności minął, kiedy to najwspanialsze kolekcje roślin zostały wykopane i przeniesione na ul. Jeździecką do nowej lokalizacji Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Mimo utraty swojego dawnego piękna, nadal jednak zachwyca urokliwymi zakątkami, a cały teren został uznany za pomnik przyrody.
Zobaczyliśmy bajkowy staw z pływającymi białymi i różowymi kwiatami przypominającymi nenufary. Żółty piasek okalający brzegi stawu i soczysta zieleń traw, zachęcały do wypoczynku w cieniu sąsiadujących drzew. W Ogrodzie nadal stoją rosłe dęby, sosny, kasztanowce i jesiony. Towarzyszą im różnobarwne krzewy róż, forsycji i derenia. Niewielkie wzgórze dawnego alpinarium jest okazją dla uczniów do wypróbowania swoich umiejętności wspinaczkowych. Podziwialiśmy pozostałości dawnej architektury, kamienne tunele i nieliczne już poletka uprawne z ciekawymi roślinami. Obecnie Ogród Botaniczny pełni funkcje rekreacyjne, zdrowotne i dydaktyczne. To miejsce wycieczek szkolnych, wykładów i ćwiczeń dla studentów biologii i geografii. Stąd ruszyliśmy do niedaleko położonego parku im. Jana Kochanowskiego.
Park został założony w 1910 roku i zajmuje przestrzeń w samym centrum Śródmieścia, między ulicami: 20 Stycznia, I.Paderewskiego i Aleją Mickiewicza. Urządzono go w stylu parku krajobrazowego. W jego pobliżu zlokalizowane są obiekty kultury: Filharmonia Pomorska, gmach Akademii Muzycznej i Teatr Polski. W parkowych alejkach umieszczono pomniki najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej. Znajduje się tam również pomnik Henryka Sienkiewicza. Piękno parku stanowi jego kompozycja nawiązująca do charakteru naturalnego lasu. Do dnia dzisiejszego z ciekawszych okazów drzew i krzewów można zobaczyć: sosnę limbę, sosnę amerykańską, buk pospolity, magnolię drzewiastą, jarząb szwedzki oraz dęby szypułkowe i kasztanowce. Wśród zieleni drzew liściastych i iglastych stoi jeszcze jedna ozdoba tego parku. Jest nią statuetka bydgoskiej Łuczniczki, również autorstwa berlińskiego rzeźbiarza F.Lepcke'go.
Tego dnia była to ostatnia oaza zieleni, którą odwiedziliśmy Pozostałe (a jest ich jeszcze wiele w naszym mieście), chociażby Ogród Botaniczny Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku czy park im. Wincentego Witosa - zobaczymy w późniejszym terminie.

Uczniowie uznali spacer za ciekawy i pouczający. Poszerzyli wiadomości o swoim mieście, jego przyrodzie i historii. Dowiedzieli się, że zieleń w mieście decyduje o jakości życia mieszkających w nim ludzi, a status Bydgoszczy - zielonego miasta, zobowiązuje wszystkich do systematycznego pielęgnowania każdego, najmniejszego terenu zielonego.
Zajęcia zorganizowane w terenie wymagają od nauczyciela wielu przygotowań i dobrą znajomość tematu, lecz korzyści płynące z takich zajęć są niewymierzalne.
Zachęcam zatem do przeprowadzania "żywych lekcji" umożliwiających uczniom bezpośredni kontakt z przedmiotami i ludźmi. Pobudzają one aktywność poznawczą dziecka, prowadząc tym samym do uaktywnienia postawy eksperymentalno-badawczej.

Bibliografia:
1. Krasicka-Korczyńska E., Korczyński M.: Wycieczki geobotaniczne region kujawsko-pomorski. Wydawca: Oddział PTB w Bydgoszczy, oddział PTB w Toruniu, Bydgoszcz 2004
2. Kaja R.,: Flora i osobliwości przyrodnicze w Bydgoszczy, Wydawnictwo: Bydgoskie Towarzystwo Ekologiczne, Bydgoszcz 1992
3. Przegląd ekologiczny Pomorza i Kujaw Nr 3 2002r, pod red. Badtke M. Wydawca: AD Novum Pomorze i Kujawy sp. z o.o., Bydgoszcz

mgr Danuta Lesińska
Zespół Szkół nr 26 w Bydgoszczy


Zaświadczenie onlinenumer online: 196 gości

reklama