Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2183
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Moje Kaszuby - Mój region - Moje tradycje

Projekt ten ma na celu rozbudzenie w dzieciach poczucia przynależności do swojego regionu, ma zachęcić do bliższego zapoznania się z tradycjami wywodzącymi się z naszego regionu, oraz ze sposobami ich przekazywania z pokolenia na pokolenie. Owy projekt jest przeznaczony dla uczniów klas 0-III.

Temat pierwszej części to "Mały dziennikarz". Pierwsza część projektu dotyczy rozmów prowadzonych przez dzieci ze swoimi rodzicami lub dziadkami-prawdziwymi Kaszubami - urodzonymi na tej ziemi. Zadaniem dzieci jest przeprowadzenie wywiadu, zaś zadaniem prowadzących projekt jest poszerzenie tych wiadomości poprzez wykonanie planszy informacyjnej na temat:
- języka kaszubskiego
- położenia geograficznego Kaszub
- wzorów kaszubskich
- kolorów używanych do haftowania (legenda o siedmiu kolorach)
- tradycjach i obrzędach na terenach Kaszub, oraz zorganizowanie spotkania z osobami, które zaprezentują dzieciom bogactwa kulturalne naszego regionu.

Druga część projektu to zapoznanie dzieci z tradycjami wielkanocnymi panującymi na naszym terenie. Zadaniem nauczycieli będzie zorganizowanie prelekcji na ten temat, natomiast dzieci będą musiały wykonać pisankę zgodnie z tradycją kaszubską. Wykonanie w świetlicy szkolnej wystawki prac - to zadanie dla nauczycieli.

Trzecia część projektu polega na zorganizowaniu konkursów;
- piosenki lub tańca kaszubskiego (2 przedstawicieli z klasy, zespoły max.3-osobowe)
- recytatorskiego (2 przedstawicieli z klasy)
- plastycznego; "Moje Kaszuby"- malowanie farbami lub "wzór kaszubski" - wydzieranka.
Do każdego z tych konkursów zostanie powołana specjalna komisja. Dzieci otrzymają dyplomy oraz drobne upominki.

W czasie trwania projektu będzie wydawana gazetka pod takim samym tytułem jak nazwa projektu. Zawarte w gazetce informacje będą odzwierciedleniem tego, co znajdować się będzie na tablicy informacyjnej. Będą tam również: zagadki, rebusy, kolorowanki oraz zadania konkursowe, na które trzeba będzie udzielić pisemnej odpowiedzi.

Maria Szymoniak
Zespół Szkół nr 2 w Redzie


Zaświadczenie onlinenumer online: 94 gości

reklama