Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2199
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

I Ty zostań mistrzem ortografii. Utrwalenie zasad pisowni wyrazów z rz.

Prezentacja PowerPoint przeznaczona dla uczniów klas trzecich szkoły podstawowej. Może być wykorzystana jako pomoc dydaktyczna przy powtarzaniu i utrwalaniu wiadomości o pisowni wyrazów z "rz".
Prezentacja składa się ze 112 slajdów, które zawierają zasady pisowni oraz ćwiczenia w formie zabawy.
Jako pierwsza przedstawiona jest zasada pisowni wyrazów z "rz" po spółgłoskach. Każdy napisany wyraz został zilustrowany, aby dziecko wiązało obrazek z wyrazem.
Następnie przedstawiono zasadę pisowni wyrazów z "rz" wymiennym - tutaj także znajdują się przykłady wraz z ilustracjami.
W języku polskim są wyjątki w pisowni wyrazów z "rz" - w prezentacji umieszczono cztery takie wyrazy.
Slajdy pozwalają na utrwalenie pisowni zamieszczonych wyrazów oraz przyczyniają się do zapamiętania zasad ich pisowni.
Ćwiczenia w drugiej części prezentacji mają charakter zabawy.
Pierwsza zabawa - "Duchy i duszki" polega na tym , że dziecko widząc wyraz z lukami musi kliknąć myszką w literę, która według niego powinna być wstawiona do wyrazu. Jeżeli zrobi to dobrze, ukazuje się na slajdzie dobry duszek. Gdy zadanie wykona źle, ukazuje się zły duch. Wygrywa wtedy, gdy zbierze 4 dobre duszki, w innym wypadku dziecko powinno zacząć zabawę od początku.
Po zebraniu dobrych duszków grający w nagrodę odbędzie lot balonem (przechodzi do drugiego ćwiczenia), w czasie którego ukazują się wyrazy z lukami i znowu należy wskazać prawidłową literę, aby przejść do następnego slajdu. Jeżeli zostanie popełniony błąd-dziecko zostaje o tym poinformowane dzięki specjalnemu slajdowi i musi jeszcze raz wrócić do wyrazu, w którym się pomyliło.
Każdej dobrej lub złej odpowiedzi towarzyszy odpowiednio dobrany dźwięk. Podobne zasady towarzyszą następnym zabawom: "Jazda pociągiem" oraz "Płynięcie łódką".
Dzięki tym ćwiczeniom dziecko powinno utrwalić pisownię wyrazów użytych w prezentacji, a sama obsługa prezentacji multimedialnej przyczynia się do rozwijania jego uwagi ogólnej.

ilustracja

ilustracja

Publikacja wraz z projektem lekcji wykorzystującej prezentację...

Publikacja dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

Sama prezentacja...

mgr Bożena Kopala
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Dębicy


Zaświadczenie onlinenumer online: 159 gości

reklama