Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2234
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Haftowane życie. Scenariusz spotkania z twórcą ludowym.

W programie autorskim edukacji regionalnej dla klas I-III szczególną rolę zwróciłam na kontakt dziecka z ludźmi żyjącymi i pracującymi na rzecz swojego środowiska.

Spotkania z ciekawymi ludźmi to jedna z najciekawszych form propagowania wiedzy o regionie. Nic przecież nie zastąpi żywego kontaktu dzieci z kimś, kto swoją pracą i zaangażowaniem społecznym tworzył, czy nadal tworzy, krajobraz kulturowy miasta, miasteczka, wsi... Kultura naszej małej ojczyzny to suma działań wybitnych, obdarzonych talentem twórczym ludzi - pradziadków, dziadków, często także rodziców naszych wychowanków. Musimy im to w ciekawy sposób uświadomić, by mieć nadzieję, że pójdą śladami tych najbardziej oddanych swojej ziemi.

Jest jeszcze jeden aspekt takich spotkań. Nasi goście opowiadający o przeszłości, czy kulturze regionu to najczęściej osoby w podeszłym wieku. Tradycją polskiej szkoły jest zapraszanie osób starszych tylko chyba w jeden dzień w roku - w Dniu Babci i Dniu Dziadka. Moim zdaniem, zbyt rzadko pojawiają się wśród grona naszych wychowanków w czasie celowego działania wychowawczego i może dlatego tak trudno przekonać niejednokrotnie dzieci, że te właśnie osoby są autorytetami, z których można brać przykład.

Warto podkreślić także wartość wychowawczą spotkań z osobami zasłużonymi dla rozwoju regionu - to najciekawsze lekcje patriotyzmu, w czasie których kształtujemy postawy prospołeczne, uczymy szacunku dla swojej małej ojczyzny.

Pragnę zaprezentować scenariusz spotkania z panią Janiną Kot, która 2 października 2003r. na moje zaproszenie odwiedziła Szkołę Podstawową w Zawadzie. Dzisiaj takie spotkanie nie mogłoby się odbyć, ponieważ pani Kot zmieniła miejsce zamieszkania; przeprowadziła się do Wrocławia i utrzymuję z nią tylko listowny kontakt.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Anna Pakuła
Szkoła Podstawowa w Zawadzie


Zaświadczenie onlinenumer online: 57 gości

reklama