Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2713
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Proza animalistyczna dla dzieci Jana Antoniego Grabowskiego

Przyroda jako temat występowała w piśmiennictwie pięknym od najdawniejszych czasów. Spotykamy ją w literaturach staroindyjskiej, staroegipskiej, greckiej i rzymskiej. Przyroda po dzień dzisiejszy bywa elementem dzieła literackiego a niejednokrotnie stanowi jego podmiot. Przykładem może być jeden z najstarszych zabytków piśmiennictwa polskiego "Kronika" Galla Anonima, "Żywoty człowieka poczciwego" M.Reja, czy też twórczość Jana Kochanowskiego, który ukazywał uroki przyrody ojczystej.

Jednym ze sposobów stosowanych przez autorów w celu ukazania czytelnikowi świata przyrody jest antropomorfizacja kojarząca się z bajkowym lub baśniowym charakterem utworu.

Już w czasach starożytnych przedstawiano w sposób zantropomorfizowany zwierzęcych bohaterów w bajkach. Zjawisko to występuje również w bajkach Ch.Perraulta, m.in. w "Czerwonym Kapturku" i w "Kocie w butach", w baśniach braci Grimm czy też w utworach H.Ch.Andersena. M.Tyszkowa jest zdania, że opowiadania animalistyczne pomagają dziecku przez bardzo atrakcyjną formę literacką wyjść poza ciasny egocentryzm i odnaleźć poczucie wspólnoty nie tylko ze światem przyrody.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Jolanta Anusz
Szkoła Podstawowa w Imbramowicach


Zaświadczenie onlinenumer online: 171 gości

reklama