Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2892
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

O wartości książki w życiu dziecka

W dobie wszechobecnej telewizji, widea i Internetu nastąpił dramatyczny spadek czytelnictwa. Większość Polaków ma problem ze zrozumieniem czytającego tekstu; książką wartościowa sprzedaję źle, jest też za droga dla przeciętnej rodziny. Badania wskazują, że dzieci spędzają wolny czas na oglądaniu telewizji, grach komputerowych, słuchaniu radia. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy poszukiwać w systemie wartości prezentowanym w naszej kulturze. Przeprowadzone badania czytelnicze potwierdzają spadek zainteresowania książką na rzecz środków masowego przekazu.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko chętnie czytało musimy poświęcać mu więcej czasu i codziennie opowiadać baśnie, czytać bajki, opowiadania, wiersze. Dziecko musi widzieć rodziców czytających.

Bardzo często pierwszy kontakt z czytaniem następuje dopiero w szkole i wtedy kojarzy się źle, wiąże się bowiem z wysiłkiem, obowiązkiem, sprawdzianami i karą.

Czytanie małym dzieciom książek to doskonała metoda wychowawcza. Książka może wspomagać rozumne oddziaływanie wychowawcze rodziny, jeśli stanie się w ręku rodziców sprawnie działającym narzędziem. Może rozbudzić i rozwijać zainteresowania dziecka, kształcić jego wyobraźnie, i umiejętności myślenia, wzbogacać jego społeczne doświadczenia, rozwijać jego słownictwo i ojczysty język: może pokazać prawidłowe normy i zasady współżycia w najbliższym środowisku: klasowo-szkolnym i rodzinno-podwórkowym. Umiejętnie dobrana przez nas lektura dla dziecka, często wyręcza nas i wspomaga w naszych działaniach wychowawczych, często też zastępuje nam rozmowy z naszym dzieckiem, na które mamy coraz mniej czasu.

Wspólne czytanie aktywizuje dzieci i rodziców. Jest nie tylko okazją do poznania nowych książek, ale także do bliskiego kontaktu z dzieckiem. Jeśli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka. Nie zapominajmy o kołysankach, piosenkach, najprostszych zabaw, w których łączy się słowo, gest i melodię. Te teksty słowne przeznaczone dla niemowląt i zupełnie małych dzieci, znane są w twórczości wszystkich narodów i wszystkich kultur, od najbardziej rozwiniętych do całkiem prymitywnych, a powtarzane są z pokolenia na pokolenie.

Wszystko to stanowi wstęp do zażyłości dziecka z literaturą, i można śmiało powiedzieć, że gdy w rozwoju dziecka etap ten zostanie pominięty - jego kontakt z książką trudno będzie ustawić na prawidłowej płaszczyźnie.

Astrid Lindgren powiedziała tak: "Trzy najważniejsze funkcje książeczki z obrazkami to: spotkanie dziecka z obrazem-sztuką, spotkanie dziecka z literaturą, spotkanie dziecka z rodzicami. Tę ostatnią funkcję osobiście uważam za najważniejszą".

mgr Marta Piech
Szkoła Podstawowa nr 12 w Lubinie


Zaświadczenie onlinenumer online: 108 gości

reklama