Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
315
rok szkolny
2002/2003

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Propagowanie języka polskiego na łamach gazetki szkolnej na przykładzie szkolnego miesięcznika nieregularnego pt. "Co w szkole piszczy ?

Gazetka szkolna jest miejscem, gdzie można przekazywać wiadomości dotyczące języka polskiego w takich dziedzinach jak : kształcenie literackie i kulturalne, nauka o języku (fleksja, składnia, frazeologia, fonetyka czy słowotwórstwo) oraz kształcenie językowe. Można też przekazywać na jej łamach rozszerzone wiadomości, których nie obejmuje program języka polskiego w szkole podstawowej. Gazetka szkolna może być też miejscem ciekawych debiutów poetyckich i prozatorskich uczniów.

Nauczyciel języka polskiego w każdej szkole, gdzie jest wydawana gazetka szkolna, może współpracować z redakcją takiego pisma. Może także zorganizować grupę chętnych do współpracy z redakcją gazetki uczniów zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy z języka polskiego.


REKLAMA

Redakcja gazetki powinna znaleźć miejsce na stały kącik, w którym uczniowie z tej grupy mogliby umieszczać swoje prace.

Oczywiście aktywność redaktorów, zainteresowanych propagowaniem piękna mowy ojczystej, nie powinna się ograniczać tylko do umieszczania swoich tekstów w stałej rubryce. Mogą oni także wyszukiwać i umieszczać na głównych stronach szkolnego czasopisma rocznicowe utwory polskich poetów i pisarzy lub informacje o nich.

W taki właśnie sposób pracowała, zainteresowana językiem polskim, grupa uczniów z zespołu redakcyjnego gazetki szkolnej pt. "Co w szkole piszczy ?". Młodzi redaktorzy zamieszczali w swoim szkolnym czasopiśmie recenzje książek, wierszy i filmów oraz wielokrotnie noty biograficzne twórców polskiej literatury, które były uzupełniane ich zdjęciami lub innymi ilustracjami.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Zbigniew Michalec
Szkoła Podstawowa w Trzęśniewie


Zaświadczenie onlinenumer online: 51 gości

reklama