Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3240
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program postępowania korekcyjnego w wadach kończyn dolnych i stóp na przykładzie dzieci 6-letnich "Stwórzmy warunki do prawidłowego rozwoju postawy ciała"

"...dobrze ukształtowanego dziecięcia trzeba pilnować, aby równie dobrze rosło, aby tej pierwiastkowej budowy nie nadwyrężało, słabych zaś i źle utworzonych tak należy kierować i prowadzić, aby te zboczenia sprostować i uchybienia ile można naprawić." Jędrzej Śniadecki

Szybki rozwój współczesnej cywilizacji pociąga za sobą przeobrażenia w środowisku otaczającym dziecko. Tryb jego życia ulega dość istotnej zmianie, następuje spadek udziału ruchu w życiu codziennym. Powoduje ono obniżenie sprawności, wydajności fizycznej i odporności organizmu. Coraz częściej mówi się o złym stanie zdrowia polskich dzieci. Młode pokolenia spędzają mniej czasu na zajęciach ruchowych a więcej przed komputerem i telewizją. Konsekwencją tego jest wzrost liczby dzieci z wadami postawy ciała. Wady postawy u dzieci to problem zdrowotny i społeczny. Rodzice muszą być świadomi, że jeśli dziecko ma wady postawy, to nie miną one wraz z rozwojem dziecka, ale będą się pogłębiać.

Prawidłowo zorganizowany system przeciwdziałania wadom postawy u dziecka powinien obejmować:
- codzienne indywidualne ćwiczenia w domu zgodnie z instrukcją
- przestrzeganie poprawnej postawy we wszystkich codziennych czynnościach
- udział w ćwiczeniach zespołowych gimnastyki korekcyjnej
- pływanie korekcyjne
- czynny wypoczynek w postaci odpowiednich do typu wad form rekreacji ruchowej.

Do najczęściej spotykanych wad postawy u dzieci 6-letnich należą wady kończyn dolnych i stóp. Uważam że można wielu tym deformacją zapobiec, jeśli w likwidacji tych wad postawy zmobilizują swe wysiłki: przedszkole, szkoła, rodzice, służba zdrowia. Z punktu widzenia profilaktyki postępowanie korekcyjne wcześnie podjęte może uratować wiele dzieci przed deformacjami sylwetki, zabiegami chirurgicznymi oraz licznymi dolegliwościami.

Tworząc niniejszy program wyszłam naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy uznali potrzebę działań profilaktycznych i korekcyjnych i wskazali na konieczność wprowadzenia zajęć korekcyjnych w naszym przedszkolu.

Realizując cele programu pragnę aby dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodzice przestrzegali nawyku prawidłowej postawy i kształtowali postawę prozdrowotną.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

mgr Anna Owczarek


Zaświadczenie onlinenumer online: 96 gości

reklama