Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3416
rok szkolny
2006/2007

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Pedagogika zabawy - metoda aktywizująca w pracy dydaktycznej przedszkola

Pedagogika Zabawy nie jest już nową metodą, ale w moim przekonaniu wartą szczególnego zainteresowania i wykorzystania, ciekawą forma pracy. Po pierwsze dlatego, iż nauka i nabywanie doświadczenia odbywa się w toku wspólnego działania, co daje powodzenie i efektywność procesu nauczania. Po drugie wyzwala u wychowanków postawę twórczą, po trzecie - sprawdza się niemalże w każdej sytuacji, po czwarte - przedszkolaki uwielbiają ją.

Moja przygoda z Pedagogika Zabawy rozpoczęła się w 1999r. kiedy to uczestniczyłam w pierwszych dwudziestogodzinnych warsztatach "Kurs wstępny z Pedagogiki Zabawy". Uczestnictwo w tej formie szklenia przyniosło mi ogromne korzyści. Poznałam wiele ciekawych form pracy, zabaw integrujących, które stale wykorzystuję w pracy z dziećmi, na spotkaniach z rodzicami i zajęciach otwartych z rodzicami.

Kolejne, także dłuższe spotkanie z KLANZĄ przynosiły nowe pomysły. Przeniesione na grunt przedszkola, rozwijały w podopiecznych zamiłowanie do sztuki, W sposób plastyczny dzieci wyrażały prezentowane utwory literackie, przedstawiały pantomimą fragmenty literatury dziecięcej i wierszy lubianych poetów.

Poważnym sprawdzianem wykorzystania zdobytych umiejętności było organizowanie uroczystości rodzinnych tj. Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, Festyn Rodzinny. Takie spotkania wywoływały wiele wzruszeń i radości nie tylko dzieci, ale i gości. Organizując spotkania rodzinne wspólnie wykonywaliśmy zaproszenia, przygotowywaliśmy część artystyczną. Po niej był czas na wspólne zabawy, tańce czy konkursy.

Za każdym razem działania te przynosiły łzy wzruszenia u zaproszonych gości. Może nie wprowadziłam szczególnych innowacji, ale myślę, że cel - dostarczenie radości uczestnikom spotkania, ich wzajemne zbliżenie, poznanie, wyzwolenie kreatywność - został osiągnięty.

Efekty wdrażania Pedagogiki zabawy są nieocenione. Imprezy rodzinne nie napawają mnie już taką tremą jak kiedyś. Spotkania rodzinne przyczyniają się do integracji środowiska rodzinnego z placówką wychowawczą, dzięki czemu rodzice staja się bardziej ufni i otwarci na współpracę.

Chciałabym zaproponować innym nauczycielom, szczególnie nauczycielom przedszkoli kilka zabaw, które z powodzeniem będą mogli zastosować w swojej pracy. Poniżej przedstawiam scenariusz zajęć "Bawimy się wesoło", z którego często korzystam...


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Krystyna Borowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 129 gości

reklama