Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3742
rok szkolny
2006/2007

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Niepokoje wychowawcze młodych rodziców na łamach czasopism kobiecych

Wychowanie dziecka wydaje się dzisiaj trudniejsze niż dawniej. Wielu rodzicom brakuje własnych wzorców, jak to robić. Świat szybko się zmienia. Już od pierwszych lat życia wymaga się od niego, by potrafił radzić sobie w życiu. Nowe czasy przyniosły inne wyzwania. Dziecko musi być pewne siebie, asertywne oraz powinno odnosić sukcesy. Mamy często czują się zagubione. Nie wiedzą na co pozwalać, czego zabraniać, czy uczyć dyscypliny, czy dawać maluchowi więcej swobody.

Dlatego coraz częściej sięgają po czasopisma dla rodziców, książki, poradniki, chcą spotykać się z innymi rodzicami, korzystają z pomocy psychologów. Chcą wiedzieć o swoich dzieciach jak najwięcej.

Nowocześni rodzice dbają nie tylko o zdrowie i o rozwój fizyczny swojej pociechy, ale wiedzą jak ważny jest dla niego rozwój intelektualny.

Każde dziecko zmienia się niemal z dnia na dzień - rośnie, przybywa na wadze, zdobywa nowe umiejętności, staje się coraz mądrzejsze, bardziej samodzielne. Procesami rozwoju rządzą pewne prawa, które rodzice powinni znać, by zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w ciele i psychice dziecka. Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się według własnego, swoistego, indywidualnego wzoru i nie należy porównywać go z innymi dziećmi.(2)

Współcześni rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że dzieci rozwijają się w różnym rytmie i tempie. Rodzicami łatwo się zostaje, ale trudno nimi być. Zwłaszcza wtedy, gdy serio i odpowiedzialnie traktuje się ważne, może nawet najważniejsze zadanie, jakim jest wychowanie i przygotowanie potomstwa do samodzielnego życia.

Dawniej ludzie po prostu mieli dzieci, kochali je jak umieli i z lepszym lub gorszym skutkiem starali się "wyprowadzić na ludzi". Dziś współczesna mama i tata są w bardzo niekomfortowej sytuacji - wiedzą o wychowaniu i psychologii dziecka wystarczająco dużo, żeby się zastanawiać nad każdym krokiem i obawiać się odległych konsekwencji swoich wychowawczych działań. Zarazem wiedzą zbyt mało, żeby znajdować lepsze wyjście z codziennych pedagogicznych dylematów. Wszelkim decyzjom, poczynaniom dzisiejszych rodziców towarzyszy niepewność i rozliczne wątpliwości. Zastanawiają się, wahają: czy słusznie postępują z własną pociechą. Czy na pewno mają rację podejmując takie, a nie inne decyzje. Czy mimo woli nie robią dziecku krzywdy? Jaki wpływ ich poczynania wychowawcze będą miały na psychikę młodych ludzi, gdyż każde z ich dzieci kiedyś nim będzie. Żyją więc obciążeni chronicznym poczuciem niedostatku kompetencji. A każdego dnia muszą podejmować tak wiele trudnych, zaskakujących wyzwań. Niestety nie każdy sprawdzian ich talentów rodzicielskich kończy się sukcesem, a obcowanie z własnym dzieckiem nie zawsze jest pasmem satysfakcji, szczęścia. Bywają wówczas bezradni, zagubieni, zniechęceni, wyczerpani. Poznają gorzki smak rozczarowań, porażek.(2)

Pomocą w łagodzeniu tych lęków, niepokojów, rozwiązywaniu pewnych problemów wychowawczych wychodzą czasopisma kobiece. Mogą się do nich zwrócić o fachową pomoc, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy. Mogą liczyć na rzetelną informację, na porady doświadczonych specjalistów, które posłużą jako odpowiedź i zainspirują do przemyśleń, do poszukiwania własnych rozwiązań, do dojrzewania w rodzicielstwie.

Czego dotyczą niepokoje wychowawcze rodziców postaram się ukazać w mojej pracy.

Przypisy:
1 - M.Maruszczak, Rozwój psychiczny i fizyczny dziecka, (w:) Encyklopedia rodzice i dzieci, (red.) M.Pawlus, Bielsko-Biała 2002, s.14.
2 - M.Pawlus, Encyklopedia rodzice i dzieci, Bielsko-Biała 2002, s.11.

(...)

ilustracja

Obszerna, bogato ilustrowana praca dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

Irena Sowa
Miejskie Przedszkole w Pełczycach


Zaświadczenie onlinenumer online: 99 gości

reklama