Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
4424
rok szkolny
2006/2007

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Mali czytelnicy z Przedszkola Nr 6

Budzenie motywacji czytelniczych, przygotowanie dzieci do tego, aby w przyszłości stały się czytelnikami dojrzałymi, zdolnymi świadomie wybierać i oceniać książkę to jeden z ważniejszych zadań edukacyjnych Przedszkola Samorządowego Nr 6 w Sandomierzu. Jest to zadanie szczególnie ważne w dzisiejszych czasach wysoko rozwiniętej techniki, komputerów i rzeczywistości wirtualnej, w sytuacjach, kiedy dzieci coraz częściej korzystają z najłatwiejszej i najdostępniejszej formy rozrywki, jaką jest oglądanie telewizji i gry komputerowe. Jednocześnie obserwując dzieci w przedszkolu można zauważyć spadek ich zainteresowania książką.

W bieżącym roku szkolnym wychowawczynie dzieci 4-5 letnich postanowiły w sposób szczególny rozwijać nawyki czytelnicze u swoich wychowanków - nauczycielka Bożena Prezgot opracowała i wraz z koleżanką Wiolettą Szaraniec wdrożyła program ścieżki czytelniczej "Książka moim przyjacielem".

Poprzez zorganizowanie w sali zajęć kącika książki systematycznie wzbogacanego przez przedszkole i rodziców zapewniłyśmy dzieciom stały dostęp do książek. W biblioteczce znajdują się bogato ilustrowane zbiory bajek, baśni, wierszy, opowiadań fantastycznych i realistycznych oraz czasopisma dziecięce. Podczas korzystania z kącika uczyłyśmy dzieci utrzymywać w nim ład i porządek, właściwie obchodzić się z książkami.

W czasie codziennego, systematycznego słuchania utworów czytanych przez pracowników przedszkola, rodziców i panie z biblioteki dzieci rozwijają język, pamięć i wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, doskonalą umiejętność komunikatywnego wypowiadania się, kształtują wrażliwość moralną.

Aby poszerzyć kontakt dzieci z książką nawiązałyśmy współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną im. Jana Długosza w Sandomierzu. Podczas wycieczki do biblioteki dzieci poznały jej działy, w tym dział starodruków, oglądały różnorodne książki - bajki, baśnie, pozycje przyrodnicze i geograficzne, wysłuchały ciekawej bajki przeczytanej przez panią bibliotekarkę, wypożyczyły także książkę do czytania w przedszkolu. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece.

Stałe i systematyczne kontakty dzieci z książką budzą w nich wrażliwość estetyczną, sprzyjają rozwijaniu postaw twórczych oraz wywołują różne formy ekspresji. Rozbudzając zainteresowanie dzieci literaturą wykorzystujemy bogactwo różnorodnych form pracy z książką m.in. teatrzyk kukiełkowy, inscenizacje, rysunek. Pod wpływem słuchanych utworów dzieci wykonywały różnorodne prace plastyczne, które można było zobaczyć na wystawie zorganizowanej pod hasłem Jaka to bajka? w naszym przedszkolu oraz w Bibliotece Miejskiej.

Dnia 4 czerwca 2007 roku zorganizowałyśmy konkurs bajkowy "Witajcie w naszej bajce", w którym wzięły udział dzieci 3-4-5 letnie z naszego przedszkola, 5-6 latki z Przedszkola Samorządowego Nr 7 oraz zaproszeni goście: przedstawiciele rodziców, panie: Małgorzata Polasz i Małgorzata Rzeszowiak z biblioteki miejskiej. Dzieci wysłuchały bajki przeczytanej przez panią bibliotekarkę, rozwiązywały zagadki słowne i obrazkowe, rebusy, śpiewały piosenki. Wszystkie przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat treści bajek, baśni, wierszy i ich bohaterów, wobec czego każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom i książeczkę, a wszyscy uczestnicy słodycze.

Mamy nadzieję, że nasze działania kontynuowane w następnych latach wyrobią nawyk czytania i miłość do książek, które zaprocentują w dorosłym życiu.

Bożena Prezgot
Wioletta Szaraniec
Przedszkole Samorządowe Nr 6
w Sandomierzu


Zaświadczenie onlinenumer online: 330 gości

reklama