Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
4719
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Pedagogika Serca Marii Łopatkowej

Kiedy kilka lat temu stanąłem przed komisją, która miała zdecydować czy zostanę dopuszczony do studiowania w Kolegium Nauczycielskim w Zgierzu, zapytano mnie, dlaczego wybrałem ten właśnie kierunek ? Odpowiedziałem bardzo szczerze, że społeczeństwo powinno zwrócić baczniejszą uwagę na utalentowane dzieci pochodzące ze wsi, również na dzieci niepełnosprawne i upośledzone. Wyraziłem też nadzieję, że być może będę mógł się w jakiś sposób do tego przyczynić.
Dziś pracuję jako nauczyciel stażysta w szkole miejskiej. Jest to Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie. W zespole tym znajduje się Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, jak również Szkoła Przysposabiająca do Pracy, a zatem moimi uczniami są również dzieci ze środowisk wiejskich, często dotknięte różnego rodzaju zaburzeniami, poranieni, skrzywdzeni. W swej pracy zadaję sobie pytanie jak do nich trafić, jak dotrzeć, jak pomóc, jak pokazać im drogę, na której mogą być w pewien sposób szczęśliwi, realizować się jako osoby ludzkie.
Kiedy zastanawiałem się jaki współczesny kierunek pedagogiczny opracować w niniejszej pracy zwróciłem uwagę na Pedagogikę Serca Marii Łopatkowej. Myślę, że o tym wyborze zdecydowały dwie rzeczy. Po pierwsze Maria Łopatkowa szczególnie dużo miejsca poświęca problemom dziecka wiejskiego, osieroconego, niedostosowanego społecznie. Swoje zainteresowania koncentruje także na zagadnieniach wychowania w rodzinie. To właśnie skutki braku miłości, najdotkliwiej odczuwane przez dzieci, skłoniły autorkę do nakreślenia zarysu "pedagogiki serca". Po drugie interesująca jest główna myśl autorki, według której w wychowaniu najważniejsza jest miłość.

(...)

Pełna publikacja...


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Jacek Olaszczyk


Zaświadczenie onlinenumer online: 77 gości

reklama