Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
5099
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Sandomierz - moja mała Ojczyzna

"Polska to wszystko co sercu drogie, dlatego drogie bo swoje" - pisał Leopold Staff w wierszu pt. "Co to jest Polska". Człowiek już od najmłodszych lat poznaje siebie, uczy się trafnie odczytywać i interpretować zachowanie innych, uświadamia sobie wartości, które kształtują jego otoczenie. Pierwszymi nauczycielami dla dziecka są rodzice, nauczyciele w przedszkolu, to dzięki nim młody człowiek kształtuję swoją postawę patriotyczną, odkrywa swoją "Małą Ojczyznę", poznając swoją miejscowość, miasto w którym żyje.

Z myślą o najmłodszym pokoleniu, gdyż to ono stanowić będzie o obliczu miasta, regionu w przyszłości, opracowałyśmy program z zakresu edukacji regionalnej "Moja mała ojczyzna", którego celem było zaznajomienie dzieci z historią i zabytkami kultury miasta Sandomierza, z wytworami sztuki ludowej i współczesnej i jej twórcami. Program był realizowany w Przedszkolu Samorządowym Nr 6 w Sandomierzu w grupie integracyjnej, którego autorkami były: mgr Renata Łukasiewicz i mgr Dorota Brzostowska.

Dzieci poznawały historię swojego miasta uczestnicząc w zajęciach z przewodnikiem PTTK, w zajęciach muzealnych w Muzeum Diecezjalnym, w trakcie wycieczek po Sandomierzu. Zwiedzając Stare Miasto poznały budowle historyczne: Katedrę, Bramę Opatowską, Ratusz, Zamek Królewski, Podziemną Trasę Turystyczną, Zbrojownię, kopiec Salve Regina i legendy związane z tymi zabytkami np.: "Legenda o Jakubie Boboli", "O rękawiczkach Królowej Jadwigi", "O Halinie Krępiance", "Salve Regina".

W Muzeum Diecezjalnym dzieci zachwyciły bogate zbiory sztuki polskiej od XIII do XX wieku obejmujące archeologię, malarstwo, rzeźbę. Przedszkolaki oglądały stare meble, monety, naczynia, książki pisane ręcznie oprawiane w skórę i drewno, przepiękne obrazy, rzeźby oraz rękawiczki Królowej Jadwigi, wykonane z bardzo cienkiej skóry, które Królowa ofiarowała mieszkańcom Skotnik koło Sandomierza, za pomoc w wyswobodzeniu sań, którymi podróżowała z zaspy śnieżnej.

Mnóstwa wrażeń dostarczyła przedszkolakom wycieczka do zbrojowni. Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej p. Karol Bury prezentował arsenał miejski, barwnie opowiadał o dawnych turniejach rycerskich, bitwach toczonych przez rycerzy, żołnierzy. Dzieci były zachwycone, gdy mogły założyć hełm, części zbroi rycerskiej, potrzymać miecz, szablę, tarczę, przebierać się w stroje z epoki. Poznały zasady kodeksu rycerskiego i starają się je stosować w życiu codziennym.

Zorganizowałyśmy spotkanie w przedszkolu z artystą ludowym, rzeźbiarzem z Trześni koło Sandomierza p. Janem Pukiem. Artysta poprzez swoje rzeźby opowiada o pracy ludzi w dawnej wsi lasowiackiej. Na spotkaniu z rzeźbiarzem p. Henrykiem Cichockim z Ostrowca Świętokrzyskiego w Galerii Zapole na Rynku Starego Miasta 6 latki poznały przepiękne rzeźby artysty oraz proces twórczy. Artysta na oczach dzieci rzeźbił w drewnie.

Zajęcia z etnografem w Galerii Zapole dostarczyły dzieciom wiedzy dotyczącej tradycji ludowych związanych z obchodzeniem świąt: Bożego Narodzenia i Wielkanocnych.

W pracowni gobelinów p. Alicji Aleksandrowicz, przedszkolaki obserwowały proces powstawania gobelinów, przepięknych obrazów utkanych z kolorowych nici.

W Galerii Sztuki oglądaliśmy dzieła sztuki współczesnej, artystyczne wyroby z wikliny.

Ziemia Sandomierska (jedyne miejsce na świecie) słynie z posiadania cennego daru natury - krzemienia pasiastego zwanego kamieniem optymizmu, który jest wykorzystywany do wyrobu biżuterii. W pracowni Cezarego Łutowicza przedszkolaki podziwiały przepiękne wyroby z krzemienia pasiastego: biżuterię, przedmioty dekoracyjne.

Przedszkolaki poznając wytwory sztuki dawnej i współczesnej są sami twórcami sztuki, wykonując prace inspirowane kulturą ludową, historią miasta. Wykonane przez nich ozdoby choinkowe prezentowane były na wystawie w Galerii Zapole, prace na temat "Sandomierz - moja mała Ojczyzna" przedstawiające zabytki miasta, postaci historyczne prezentowane były na wystawie w Domu Katolickim i w naszym przedszkolu.

Zdobyte wiadomości i umiejętności dzieci zaprezentowały w czasie uroczystości dla zaproszonych rodziców i dziadków pod hasłem "Sandomierz - moja mała Ojczyzna".

Realizacja programu "Moja mała Ojczyzna" pozwoliła w sposób ciekawy i niecodzienny przekazać dzieciom wiadomości o ziemi Sandomierskiej, jej historii, tradycjach, kulturze, zaszczepić umiłowanie do swojej "Małej Ojczyzny".

Te lekcje historii będą służyć temu, by dziecko od najmłodszych lat identyfikowało się z miejscem, w którym żyje i później w dorosłym życiu szukało swoich korzeni.

mgr Dorota Brzostowska
mgr Renata Łukasiewicz
Przedszkole Samorządowe Nr 6
w Sandomierzu


Zaświadczenie onlinenumer online: 168 gości

reklama