Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
5288
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

W Noc Świętojańską - zwyczaje i obrzędy

Już po raz 12 w naszej szkole zorganizowaliśmy obchody "Nocy Świętojańskiej". Pomysł, który zrodził się właśnie 12 lat temu wpisał się w stały kalendarz imprez szkolnych.

Celem głównym było zainteresowanie uczniów dawnymi obrzędami i zwyczajami związanymi z najkrótszą nocą w roku. W Polsce noc z 23 na 24 czerwca nazwano sobótką, od ogni obrzędowych palonych w nocy i kupalnocką (prawdopodobnie od imienia pogańskiego bożka Kupały, patrona miłości i urodzaju lub od słowa "kupat", które na pograniczu polsko-rosyjskim oznacza kąpiel). Ognie świętojańskie zapalano w całej Polsce, a wokół ognisk gromadzili się przede wszystkim młodzi ludzie. Panny na wydaniu ubrane w białe suknie z wieńcami z ziół na głowach, przepasane bylicą tworzyły kręgi taneczne i trzymając się za ręce tańczyły i śpiewały, prosząc o szczęśliwą miłość oraz udane małżeństwo, chłopcy natomiast popisywali się zręcznością i skokami przez ogień. Do ognia wrzucano garście zerwanych dnia poprzedniego ziół, a dym ze spalonych w ogniu ziół miał chronić przed czarownicami, złym urokiem i wszelkim złem. Po północy chłopcy i dziewczęta szukali razem kwiatu paproci, była to okazja do wyznań miłosnych, oświadczyn i obietnic zawarcia małżeństwa. W obchodach świętojańskich bardzo ważną rolę odgrywała woda, wierzono, że zanurzenie w strumieniu lub rzece sprawi, że ciała ludzi staną się mocne, zdrowe, czyste i piękne. Jednym z obrzędów było puszczanie wianków na wodę, jeżeli wianek płynął równo, a świeca paliła się jasnym płomieniem, była to dobra wróżba na przyszłość.

Wszystkie obrzędy i wróżby traktowane były z wielką powagą, a z czasem stały się wesołą zabawą.

Warto więc, aby dzieci i młodzież poznała je, przede wszystkim ze względu na ich wartości wychowawcze i patriotyczne.

Nasza społeczność szkolna kilka dni wcześniej przygotowuje się do tej imprezy, klasy wykonują wianki wyplatając je z ruty, różyczek, chabrów, rumianków i innych kwiatów polnych oraz ogrodowych. W tym roku zwyczaje świętojańskie powiązaliśmy z dawnymi obrzędami rycerskimi: ślubowanie, pasowanie, turnieje. Organizatorzy i prowadzący imprezę, ubrani byli w dawne stroje mieszczek, a wszystko odbyło się w plenerze.

(...)

Pełna publikacja zawierająca również scenariusz przedstawienia opartego na powieści H.Sienkiewicza "Krzyżacy"...


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Krystyna Chojecka
Szkoła Podstawowa nr 17 w Toruniu


Zaświadczenie onlinenumer online: 87 gości

reklama