Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
5294
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wpływ programów anglojęzycznych na naukę języka

Spora grupa zapracowanych rodziców włącza dzieciom telewizor traktując go jako "zastępczą niańkę". Ich pociecha siedzi przed szklanym ekranem nie przeszkadzając nikomu. Wiele razy spotkałam się ze stwierdzeniem różnych psychologów, iż to otępia mózg dziecka, że więcej da czytanie i praca z tekstem niż oglądanie telewizji. Ale czy tak jest zawsze? A jeśli dziecko ogląda programy w języku obcym? Wtedy odpowiedź jest inna - przecież on/ona nic nie rozumie, więc po co ma oglądać obrazki? Otóż nie. Prawda leży zupełnie gdzie indziej.

W swojej pracy nauczyciela języka angielskiego spotkałam w pewnym momencie dziewczynkę tak zwanych "zapracowanych rodziców". Mama wykonywała pracę w domu, więc żeby córka jej nie przeszkadzałam, sadzała Anię przed telewizorem. Nie wiem na ile to było celowe i świadome, a na ile przypadek, ale od drugiego roku życia dziecko oglądało po kilka godzin dziennie Cartoon Network w wersji oryginalnej.

Kiedy Ania poszła do szkoły, okazało się, że jej zakres wiedzy z języka angielskiego znacznie wykracza poza ramy szkoły. Wypowiedzi były płynne, logiczne, a słownictwa niejeden maturzysta mógłby pozazdrościć. Jedynym problemem (o ile w tym przypadku w ogóle można mówić o jakichkolwiek problemach) była gramatyka. Jednak kilka dodatkowych spotkań na kółku i problem zniknął.

Ania wykazywała cechy dziecka dwujęzycznego mimo, iż żadne z rodziców nie było obcokrajowcem. Jej łatwość uczenia się i rozwijania wiedzy w zakresie języka angielskiego jest wprost niebywała. Jestem pewna, iż niezwykle ogromny wpływ miały na jej rozwój językowy pierwsze lata życie spędzone właśnie przed programem anglojęzycznym. Jestem dumna, że trafiła się mi taka uczennica.

mgr Aneta Misterka-Cheda
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 34
w Radomiu


Zaświadczenie onlinenumer online: 138 gości

reklama