Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
546
rok szkolny
2003/2004

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Aby dziecko chciało czytać

Pomysł założenia gazetki szkolnej w 2000 r. powstał jednocześnie w głowach uczniów klasy II i III Szkoły Filialnej w Rębiskach w sposób bardzo niekonwencjonalny.

Otóż, gro moich uczniów przejawiała małe zainteresowanie czytelnictwem. Postanowiłam podjąć różne zadania żeby to zmienić.
Aby rozwinąć zainteresowania czytelnicze moich wychowanków, początkowo urozmaicałam zajęcia zbierając wraz z uczniami różnorodne, kolorowe, przyciągające czasopisma dziecięce.

Uczniowie po zajęciach zostawali chętnie i wspólnie czytaliśmy wybrane artykuły, omawialiśmy je, wiedliśmy swobodne dyskusje na ich temat.
Któregoś dnia, po pisaniu swobodnych tekstów oraz wykonaniu do nich ilustracji, powstał ku zdziwieniu dzieci "książeczka", którą mogli oglądać i czytać rówieśnicy oraz rodzice.


REKLAMA

Ku obustronnej radości wszyscy doszli do wniosku, że można by takie prace wykonywać częściej, że warto spróbować wydawać swoją gazetkę.
Może to być ciekawe doświadczenie oraz niezła zabawa.
Na początek wydano pierwszy numer gazetki bez nazwy, który zachęcił wszystkich uczniów do współpracy.

Ogłoszono konkurs na nazwę gazetki i tak nazwano ją "Ciapek".
Początkowo "Ciapek" przypominał inne gazetki dla dzieci. Uczniowie przepisywali artykuły, zagadki, ciekawostki, różne informacje.
Z czasem w gazetce pojawiły się zagadki ,rebusy autorstwa dzieci, a nawet krótkie samodzielne artykuły. Nasza gazetka wydawana była nieregularnie ale częściej niż raz w miesiącu. Miała swoich stałych czytelników i stałych współpracowników. Dzieci uczestniczące w redagowaniu "Ciapka" niepostrzeżenie dla samych siebie doskonaliły swój język i wzbogacały wiadomości. Młodzi redaktorzy odczuwali niemałą satysfakcję ze swojej pracy i uczyli się odpowiedzialności za słowa.

Ja jako opiekun zachęcałam do pracy, dyskretnie poprawiałam błędy i podsuwałam nowe tematy do następnych gazetek.
Uczniowie wykonywali wszystkie gazetki ręcznie, nie mieliśmy dostępu do komputera. Podział pracy polegał na tym, iż jeden uczeń pisał kilka razy ten sam artykuł, inny uzdolniony plastycznie wykonywał ilustrację tę samą kilka razy. Ilość przepisywanych stron uzależniona była od ilości nakładu "Ciapka". Uczniowie rozprowadzali gazetkę wśród uczniów oraz rodziców, którzy sponsorowali nasze małe wydawnictwo.

Redagowanie gazetki "Ciapek" dała uczniom możliwość poczucia odpowiedzialności zbiorowej i indywidualnej. Redagowanie gazetki przyczyniło się do zwiększenia czytelnictwa wśród dzieci. Uczniowie przez cały rok chętnie wymieniali się różnymi czasopismami i czytali je, szukając czegoś ciekawego do swojej gazetki. Praca nad redagowaniem gazetki przyczyniła się do rozwoju mowy ucznia w zakresie ćwiczeń w czytaniu, wzbogacenia słownika. Mój główny cel udało się zrealizować, zaciekawiłam dzieci czasopismami, a umiejętność czytania ze zrozumieniem znacznie wzrosła.

Dla mnie praca z zespołem redakcyjnym to nie tylko przyjemność, ale też praca. W każdej klasie znajdują się uczniowie przejawiający twórcze zainteresowania. Ja dałam swoim możliwość optymalnego rozwoju zarówno słabym, jak i wybitnym. Dzieci z wielkim zaangażowaniem redagowały gazetkę i nie trzeba ich było zmuszać ani do czytania ani do pisania - zdobywały nowe wiadomości i umiejętności - po prostu uczyły się. Uczyły się bo same tego chciały - jest to niewątpliwie mój ogromny sukces.

Ewa Peliksze
Szkoła Podstawowa w Kielnie


Zaświadczenie onlinenumer online: 209 gości

reklama