Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
5623
rok szkolny
2008/2009

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Egzystencjalna niepewność bohaterów w nowelach Heinricha von Kleista

Heinrich von Kleist uważany jest za jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy, liryków, a nade wszystko nowelistów w okresie pomiędzy klasycyzmem a romantyzmem niemieckim. W jego twórczości dominuje przekonanie o absolutnej sprzeczności miedzy prawdą wewnętrzną jednostki a rzeczywistością. Tematem jego mistrzowskich nowel, m.in. "Das Erdbeben in Chili", "Die Marquise von O...", "Die Verlobung in St.Domingo", "Der Zweikampf" był zazwyczaj konflikt pomiędzy ideą a rzeczywistością, jednostką a przeznaczeniem, a także poszukiwanie możliwości pogodzenia człowieka z otaczającym go światem zewnętrznym.

Kleist przedstawił w swoich nowelach świat niedoskonały, pełen grozy, zniszczenia, zła, a przede wszystkim świat ludzkiej nienawiści i nietolerancji. Na kartach jego opowiadań nie brakuje więc brutalnych scen, katastrof, kłamstwa, zdrady, czy rozczarowania. Kleist nie idealizuje rzeczywistości, wręcz przeciwnie, przedstawia ją w sposób naturalny, ze wszystkimi mankamentami i niedoskonałością. Bardzo dokładnie i wyraźnie pokazuje w swoich nowelach agresję jednostek, przy czym podkreśla, iż jest to niestety nieodłączny element jej ludzkiej natury. To właśnie te ciemne strony ludzkiej natury ukazane są w jego nowelach na pierwszym planie.

Kleist opisuje w swoich nowelach zachowanie jednostek w sytuacjach ekstremalnych, pełnych agresji i zła, przy czym nie przytacza czytelnikom żadnych psychologicznych wyjaśnień tego typu zachowań. Pozwala czytelnikom na rozwiązanie zagadki "co myślą i czują moi bohaterowie?".

Kleist był zatem jak na epokę, w której tworzył, bardzo odważnym pisarzem. To właśnie w jego nowelach widzimy, jak dokładnie obserwuje ludzi, jak przygląda się ich zachowaniom w tragicznych momentach ich życia, czy też w ekstremalnych warunkach.

Jednostka znajduje się w nowelach Kleista jakby w środku chaosu, jest jego centralną i nieodłączną częścią, każdy bohater przeżywa swoją własną, osobistą tragedię, która powiązana jest dodatkowo z egzystencjalną niepewnością.

Jego postacie to przede wszystkim ludzie zagubieni, wyrzuceni poza margines społeczny, opuszczeni i pozostawieni samym sobie. Większość z nich przeżywa wewnętrzny kryzys, niepewność o własną egzystencję. Wszyscy bohaterowie zmuszeni są walczyć o zachowanie własnej godności. Każdy z nich czuje się słaby, oszukany, skazany na rozdarcie wewnętrzne.

Ich dotychczas proste, spokojne i bezkonfliktowe życie staje się nagle prawdziwym piekłem na ziemi. Odebrane zostaje im prawo do własnego szczęścia, możliwość zaistnienia w społeczeństwie na własny sposób.

Kleist skazuje swoich bohaterów, a właściwie ich egzystencjalną walkę, z góry na niepowodzenie. Nie dane im jest osiągnięcie swojego własnego, "prywatnego" szczęścia tu na ziemi. Kleist przedstawia bowiem ziemię jako niedoskonałą, pełną zniszczeń i ludzkiej ignoranci.

Agnieszka Kaczmarowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 93 gości

reklama