Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
569
rok szkolny
2003/2004

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Co jest w życiu "rzeczą główną"? - Z. Herbert "Przesłanie Pana Cogito", "Acidland" zespołu Myslovitz

Analiza i interpretacja utworów poetyckich na lekcjach języka polskiego bywa często bardzo trudnym zadaniem zarówno dla nauczyciela, jak i dla uczniów. Ci ostatni nie lubią poezji, gdyż wymaga zastanowienia się, zwrócenia uwagi na wiele elementów, wiedzy z zakresu teorii literatury. Nauczyciele czasami bywają bezradni, kiedy napotykają na mur obojętności ze strony swych podopiecznych. Te wszystkie trudności są oczywiście do pokonania, jeżeli analizowane teksty "przemawiają" do uczniów, zainteresują ich, np. swoją aktualnością. Aby jednak lekcje poświęcone analizie i interpretacji utworu poetyckiego nie ograniczały się jedynie do zadawania pytań przez nauczyciela i odpowiedzi uczniów, trzeba dać im możliwość wykazania się większą samodzielnością w podejściu do wiersza. Publikowany przeze mnie scenariusz lekcji w klasie V liceum ekonomicznego jest próbą przełamania stereotypów. Uczniowie otrzymują co prawda gotowe zestawy pytań, lecz sami muszą zadecydować, które z nich powinni wybrać w odniesieniu do konkretnego tekstu poetyckiego, a na ich podstawie dokonać analizy i interpretacji.

Inspiracją do przeprowadzenia takiej lekcji były dla mnie warsztaty prowadzone przez panią Annę Przybył w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu.

Mam nadzieję, że opracowany przeze mnie scenariusz zainspiruje innych polonistów do poszukiwania nowych sposobów pracy z utworem poetyckim.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Iwona Bednarek
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Marii Dąbrowskiej Sieradz


Zaświadczenie onlinenumer online: 205 gości

reklama