Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
5714
rok szkolny
2008/2009

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Dobry jak chleb

Pragniemy podzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi realizowanego przez nas programu "Dobry jak chleb". Temat jest o tyle ważny, bo wciąż aktualny, a dotyczy poszanowania chleba i dzielenia się nim z potrzebującymi. Akcja "Dobry jak chleb" pomimo swojej prostoty cieszy się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Myślimy, że nasz program, który realizujemy już kilka lat jest bardzo wychowawczy i warto zachęcić innych nauczycieli do wdrażania tego typu pomysłów.

W środowisku lokalnym szkoły, w którym pracujemy panuje duże bezrobocie. Zdarza się, że niektóre dzieci przychodzą do szkoły głodne lub bez drugiego śniadania. Są też tacy uczniowie, którzy nie zawsze mają ochotę zjeść przyniesione z domu kanapki. Po wycieczce do Muzeum Chleba w Radzionkowie podjęłyśmy decyzję o zainicjowaniu szkolnej akcji "Dobry jak chleb", zaadresowanej do wszystkich uczniów naszej szkoły. Program zaopiniował pozytywnie nauczyciel dyplomowany, który jest pedagogiem w naszej szkole, a także doradca metodyczny kształcenia zintegrowanego. Nasz pomysł spotkał się również z przychylnym zaopiniowaniem przez Radę Pedagogiczną naszej szkoły i zatwierdzony do realizacji. Został także udostępniony innym nauczycielom w naszym mieście i można z niego skorzystać w Bibliotece Pedagogicznej.

Program obejmuje zakres wychowania społecznego, którego głównym celem jest wspomaganie harmonijnego rozwoju społecznego, moralnego i religijnego uczniów. Jest to również próba uwrażliwienia na potrzeby innych, oraz nauka szacunku do chleba i ludzi, którzy przy nim pracują.

Akcja rozpoczęła się cyklem pogadanek przeprowadzonych w klasach i zorganizowaniem w szkole kącika z wiklinowym koszykiem na tzw. "niechciane kanapki".

Uczniowie, którzy nie zawsze mają ochotę na zjedzenie przyniesionych z domu kanapek mogą podzielić się nimi, z tymi koleżankami i kolegami, którzy tego z różnych względów potrzebują.

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, a najważniejsze, że niezjadane z różnych powodów kanapki nie trafiają do kosza na śmieci.

Z zachowań dzieci wynika, że uczniowie naszej szkoły rozumieją potrzebę szanowania chleba, uczą się dostrzegać drugiego człowieka i wiedzą, że dzielenie się z innymi może być powodem radości.

Serdecznie zachęcamy do podejmowania takich działań. Nasza akcja jest dowodem na to, że często prosty pomysł bywa pomysłem dobrym, a może nawet wartym polecenia.

Beata Bałdys
Dorota Stróżycka
Szkoła Podstawowa nr 1 w Czeladzi


Zaświadczenie onlinenumer online: 65 gości

reklama