Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
5751
rok szkolny
2008/2009

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Obowiązki rodziców wynikające z zakupu dziecku roweru, motoroweru i konsekwencje nieprzestrzegania tych obowiązków

Materiał szkoleniowy dla rodziców w ramach pedagogizacji.

Lawinowy rozwój motoryzacji, nowelizacje przepisów, dotyczące kierujących pojazdami jednośladowymi (rowery/motorowery), a pozostających pod opieką rodziców, prawnych opiekunów, wymuszają bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez bezpośrednich użytkowników jednośladów. Rodzice, opiekunowie są odpowiedzialni za odpowiednie wyposażenie dziecka w atrybuty "bezpiecznego rowerzysty", "bezpiecznego motorowerzysty".

Kupując dziecku rower/motorower rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, że sam zakup pojazdu jednośladowego, w różnorodne systemy bezpieczeństwa nie zapewnia dziecku i innym użytkownikom ruchu drogowego bezpieczeństwa na drodze.

Przepisy o ruchu drogowym wymuszają na każdym użytkowniku ruchu drogowego posiadanie odpowiednich zaświadczeń dokumentów, stwierdzających odpowiednie kwalifikacje, niezbędne do kierowania pojazdem jednośladowym, wielośladowym.

Dotyczy to również dzieci. Takimi dokumentami są karta rowerowa i karta motorowerowa, wydawane nieodpłatnie przez szkoły, po pozytywnie zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym. Bardzo istotnym elementem wychowawczym, wnoszącym bardzo dużo do właściwego postępowania komunikacyjnego dzieci jest właściwa postawa rodziców, prawnych opiekunów. Prawidłowe zachowanie rodziców, prawnych opiekunów zakresie obsługi roweru, jego konserwacji, stosowania się do przepisów ruchu drogowego, odpowiednie wyposażenie w środki bezpieczeństwa, podczas uczestnictwa ruchu drogowym są właściwie odbierane przez dzieci i przez nie naśladowane. Rodzice są dla dziecka niejednokrotnie jedynymi autorytetami motoryzacyjnymi.

Decydując się na kupno dziecku sprawnego roweru/motoroweru, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to nie jedyny wydatek niezbędny do zagwarantowania bezpieczeństwa naszemu dziecku. Niezbędne jest również zakupienie takich atrybutów bezpieczeństwa jak kask ochronny oraz ochraniacze na stawy łokciowe i kolanowe, które w razie wypadku ochronią dziecko przed niepożądanymi kontuzjami.

Dekalog bezpiecznego rowerzysty, motorowerzysty - wskazówki dla rodziców.

1. Wdróż dziecku nawyk sprawdzenia roweru/motoroweru przed każdym wyjazdem na drogę publiczną.
2. Dopilnuj, żeby twoje dziecko przed wyjazdem na drogę publiczną nałożyło kask ochronny oraz ochraniacze na części ciała szczególnie narażone na kontuzję w razie upadku.
3. Kupując dziecku rower/motorower pamiętaj o dokupieniu elementów, które będą gwarantowały bezpieczeństwo podczas jazdy.
4. Wyposaż rower/motorower w elementy odblaskowe, gwarantujące widoczność o zmierzchu i w nocy.
5. Nie pozwól kierować rowerem/motorowerem dziecku, które brało lekarstwa, powodujące jego senność lub dekoncentrację.
6. Przypominaj dziecku o "zasadzie ograniczonego zaufania" w stosunku do innych użytkowników drogi.
7. Dopilnuj, żeby dziecko kierujące pojazdem jednośladowym posiadało niezbędne dokumenty uprawniające do jazdy rowerem/motorowerem.
8. Wdróż dziecku nawyk dbania o rower/motorower jako jeden z warunków bezpieczeństwa.
9. Wdróż dziecku nawyk konserwacji jednośladów, których korzystają.
10. Postępuj tak, żebyś był autorytetem komunikacyjnym dla swojego dziecka.

Stosowanie się do powyższych zaleceń przez dzieci i rodziców, prawnych opiekunów pozwoli zarówno jednym jak i drugim uniknąć wielu nieprzewidzianych zdarzeń komunikacyjnych oraz konsekwencji zarówno zdrowotnych, jak i prawnych, wynikających z ich łamania.

mgr Andrzej Byra
Zespół Szkół w Przewodowie


Zaświadczenie onlinenumer online: 96 gości

reklama