Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6074
rok szkolny
2008/2009

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wystawy w bibliotece szkolno-środowiskowej Zespołu Szkół w Trzebieży

Biblioteka Zespołu Szkół w Trzebieży jest miejscem, do którego bardzo chętnie przychodzą uczniowie. Najczęściej odrabiają tu lekcje lub czytają książki oraz czasopisma.

W naszej bibliotece stosujemy różne formy pracy z czytelnikiem - konkursy, lekcje biblioteczne z zastosowaniem komputera, spotkania z ciekawymi ludźmi, czytanie w ramach akcji "Poczytaj mi przyjacielu".

Obecnie w naszej gminie dużym zainteresowaniem cieszy się edukacja regionalna, powstała nawet praca zbiorowa pod tytułem "My Policzanie, czyli śladami przeszłości ku tożsamości", w związku z tym postanowiłyśmy przygotować wystawy związane ze wzbudzaniem zainteresowań dotyczących przeszłości Trzebieży, nawiązujących do tradycji, zwyczajów rodzinnych i lokalnych.

Sądziłyśmy, że wystawy dotyczące Wielkanocy oraz dawnej Trzebieży będą doskonałymi źródłami wiedzy o historii osady. Doszłyśmy do wniosku, że warto byłoby również zaangażować uczniów w przygotowanie ekspozycji. Przygotowanie pierwszej z nich trwało dwa tygodnie i polegało na gromadzeniu oraz wykonaniu przedmiotów związanych z Wielkanocą.

Wyklejanki, stroiki, kartki świąteczne, baranki, zające, palmy, kosze wielkanocne - wszystkie te eksponaty można było podziwiać podczas wystawy.

Na wystawie znalazło się też rękodzieło - obrusy, hafty i koronki z motywami świątecznymi. Pisanki stanowiły większość ze względu na symbolikę Wielkanocy. Większość pisanek i kart świątecznych wykonali nasi uczniowie w ramach Warsztatów artystycznych (z elementami obrzędowości ludowej) lub po zajęciach lekcyjnych w wolnym czasie.

Kolejna ekspozycja była zatytułowana "Dawna Trzebież".

Zebrałyśmy zdjęcia i informacje na temat przeszłości Trzebieży. Zwróciłyśmy się z prośbą do uczniów i mieszkańców Trzebieży o wypożyczenie starych przedmiotów. Spotkałyśmy się z wielką życzliwością ze strony trzebieżan, co zaowocowało przyniesieniem pięknych antyków. Można było podziwiać starą foremkę do wypieku baby, syfon, glinianą misę, czajnik porcelanowy z niemieckimi nadrukami. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się haftowane makatki lniane z napisami typu: "Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje" oraz serwety szydełkowe. Ciekawostkami były zdjęcia dotyczące Trzebieskiego Towarzystwa Rzemieślniczego, Trzebieskiego Towarzystwa Rowerowego, Trzebieskiego Towarzystwa Gimnastycznego, żeńskiej drużyny "Samarytanki" Ochotniczej Straży Pożarnej. Z wielkim zainteresowaniem spotkały się fotografie przedstawiające nieistniejące budynki lub inne obiekty: wieżę trangulacyjną, pomost do spuszczania szalup, kino "Biały Żagiel", posterunek Milicji Obywatelskiej z ciekawą tabliczką "Punkt poradnictwa do walki ze stonką ziemniaczaną".

Z okazji Tygodnia Bibliotek zorganizowałyśmy wystawę dotyczącą historii pisma, starych książek, a także prezentację multimedialną na temat historii książki. Największym zainteresowaniem cieszyły się "Dzieje porozbiorowe Narodu Polskiego ilustrowane" z roku 1900 roku ofiarowane bibliotece przez jedną z mieszkanek Drogoradza, pierwszy tom "Słownika języka polskiego" Samuela Bogumiła Lindego z roku 1860, książeczkę do nabożeństwa z 1897 roku oraz "Projekt budowy domu mieszkalnego" z roku 1939.

Sądząc po opiniach zwiedzających, wystawy spotkały się z przychylnym odbiorem. Warto organizować takie ekspozycje.

Wystawa Wielkanocna

ilustracja

Wspomnienia o dawnej Trzebieży

ilustracja

Jolanta Myśków
Izabela Popakul


Zaświadczenie onlinenumer online: 60 gości

reklama