Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
616
rok szkolny
2003/2004

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Śladami Stasia i Nel... Skorzystaj z oferty naszego biura podróży - redagujemy folder reklamowy

Scenariusz dotyczy opracowania lektury, która należy do kanonu książek najchętniej czytanych przez dzieci. Opisana przeze mnie lekcja języka polskiego (klasa piąta szkoły podstawowej) odbyła się podczas dwóch godzin lekcyjnych i była wprowadzeniem do omawiania powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Tok zajęć został oparty na tzw. kompetencjach kluczowych przyjętych w programie "Kreator". Uczniowie doskonalą umiejętność posługiwania się językiem, poznają językowe mechanizmy reklamy, tworzą broszurę, folder reklamujący biuro podróży.

Wprowadzenie:

W miarę upływu lat wiedza nastolatków jest coraz lepsza, chętnie rozwijają każdy temat, chcą wiedzieć więcej. Korzystanie z różnych źródeł informacji może być punktem wyjścia do ćwiczenia podstawowych umiejętności, czyli czytania ze zrozumieniem, redagowania wypowiedzi w różnych stylach, z użyciem różnych form wypowiedzi.

Opisana przeze mnie lekcja języka polskiego odbyła się podczas dwóch godzin lekcyjnych i była wprowadzeniem do omawiania powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Tok zajęć został oparty na tzw. kompetencjach kluczowych przyjętych w programie "Kreator". Uczniowie doskonalą umiejętność posługiwania się językiem, poznają językowe mechanizmy reklamy, tworzą broszurę, folder reklamujący biuro podróży

W związku z różnymi formami aktywności uczniów na lekcji - korzystanie z różnych źródeł informacji, współpraca w grupie, praca nad tekstem, prezentacja wyników pracy grup w różnych konwencjach oraz działania plastyczne- zajęcia należy zaplanować na dwie godziny lekcyjne (pierwsza część ćwiczeniowa, a druga prezentacyjna). Sposób ujęcia tematu łączy w sobie treści z różnych przedmiotów, dlatego też jeśli nauczyciel ma do dyspozycji tylko jedną godzinę języka polskiego, pracę można zakończyć na historii, informatyce, plastyce czy przyrodzie.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Bogumiła Szmidt-Kruk
Szkoła Podstawowa w Świerklanach Górnych


Zaświadczenie onlinenumer online: 339 gości

reklama