Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6320
rok szkolny
2008/2009

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Zadbaj o uśmiech swojego dziecka

Zdrowe i piękne zęby świadczą o zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Kształt i zabarwienie zębów są uwarunkowane genetycznie, ale my sami mamy znaczący wpływ na ich zdrowie i wygląd.

Znaczny odsetek dzieci cierpi na próchnicę i wady zgryzu. Podstawową przyczyną tego stanu rzeczy jest brak umiejętności dbania o zęby. Prawidłowo i systematycznie wykonywane zabiegi higieniczne, racjonalne odżywianie i okresowe kontrole zębów przez stomatologa są najskuteczniejszymi działaniami profilaktycznymi. Trzeba aby dzieci zrozumiały ich znaczenie i nauczyły się prawidłowych zachowań.

Ważne jest, aby dzieci wspierane były przez rodziców, którzy sami są przekonani o konieczności dbania o higienę jamy ustnej już od najwcześniejszych lat.

Łatwo zauważyć, że zęby nie są kompletem jednakowych egzemplarzy i znacznie różnią się między sobą. Kształt, rozmiar i miejsce osadzenia zębów w szczęce są wyznaczone przez funkcje jakie zęby mają pełnić. Wszelkie kłopoty, bolące zęby, dziąsła czy braki w uzębieniu upośledzają funkcje zębów. Pokarmów nie przeżuwa się dokładnie, gryzie jedną stroną nierównomiernie obciążając szczęki lub zmusza się zęby do pracy niezgodnej z ich przeznaczeniem. Źle rozdrobniony pokarm jest trudny do strawienia.

Ładne, zdrowe i zadbane zęby są ważnym elementem urody człowieka. Zęby pokazane w uśmiechu kojarzą się z pozytywnymi przeżyciami, a także dostarczają miłych odczuć związanych z ich estetycznym wyglądem. Zdrowie zębów i dziąseł jest także głównym warunkiem świeżego oddechu bardzo istotnego w kontaktach między ludźmi.

Zęby odgrywają bardzo istotną rolę w artykulacji mowy. Przy wymawianiu poszczególnych głosek język opiera się o zęby. Gdy brakuje zębów mowa staje się zniekształcona.

Brak dbałości o zęby i dziąsła, nie leczenie ich, może spowodować nie tylko utratę zębów, ale także wywołać dużo groźnych schorzeń, które pozornie nie są związane z chorobami jamy ustnej. Nie leczone zęby i dziąsła są źródłem zakażeń organizmu i mogą prowadzić do chorób stawów, mięśni, serca, naczyń krwionośnych, nerek, oczu, nerwobólów oraz alergii. Dlatego lekarze a zwłaszcza specjaliści często zaczynają leczenie od polecenia pacjentowi, aby wyleczył zęby.

Higiena jamy ustnej jest ważnym czynnikiem decydującym o zdrowiu zębów i dziąseł. Zabiegi higieniczne w jamie ustnej mają na celu przede wszystkim zlikwidowanie płytki nazębnej, czyli bezbarwnego osadu przylegającego do powierzchni zęba. Płytka nazębna, która zawiera bakterie kwasotwórcze powoduje próchnicę. Za każdym razem, gdy spożywamy pokarmy zawierające cukier lub skrobię, bakterie te produkują kwasy, które atakują szkliwo zęba przez co najmniej 20 minut. W następstwie tych ataków może powstać ubytek. Ubytkom można zapobiegać poprzez codzienne szczotkowanie zębów, umiarkowanie w podjadaniu między posiłkami oraz kontrole stomatologiczne.

Codzienne szczotkowanie jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania próchnicy zębów. Stomatolodzy zalecają dzieciom stosowanie szczotek o rozmiarach dziecięcych, tj. na tyle małych, aby dotarły do każdego zęba. Szczotki dla dzieci powinny posiadać miękkie włosie o zaokrąglonych końcach, które chronią delikatną tkankę dziąsła. Dzieci powinny używać past z fluorkami, w ilości, która odpowiada wielkości ziarnka grochu. Prawidłowy wzrost i rozwój człowieka, w tym rozwój zębów i dziąseł zależy od właściwej diety. Dzieci powinny zjadać co najmniej cztery razy dziennie owoce i warzywa, chleb i inne produkty zbożowe, pić lub jeść produkty mleczne oraz mięso lub ryby. Ważna jest również wystarczająca ilość płynów.

Ważne jest, aby wyrabiać u dzieci przekonanie, że trzeba kontrolować u lekarza stan jamy ustnej. Do dentysty trzeba chodzić nie tylko wtedy kiedy boli ząb, ale profilaktycznie dwa razy w roku. Regularność badań kontrolnych jest bardzo ważna, nawet jeśli nie ma widocznych zmian chorobowych. Lekarz stomatolog może wcześnie wykryć i wyleczyć chorobę. Może również oczyścić zęby dziecka i zastosować fluoryzację. Lekarz może także dokonać lakowania zębów, czyli polakierowania nierównych powierzchni żujących zębów. Lakowanie chroni bruzdy i szczeliny zębów, do których nie sięga szczoteczka.

Literatura:
1. "Twój piękny uśmiech" Poradnik dla nauczyciela. Polskie towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.
2. Z. Bartkowiak "Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania" WSiP, Warszawa 1986.

Marta Brodacka


Zaświadczenie onlinenumer online: 107 gości

reklama