Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne
Stereotypy w kulturze
W naszym życiu opieramy się na stereotypach, często one nie odzwierciedlają rzeczywistości, bo nie każda blondynka jest głupia, nie każdy Arab jest terrorystą, a Żyd chytry. W oczach cudzoziemców, My Polacy: nie znamy języków obcych, zawsze i na wszystko narzekamy, nie lubimy obcych, uwielbiamy pić wódkę czy jesteśmy złodziejami i innymi przestępcami. Tak jak większość stereotypów, te o nas są trafne dla określonych osób (tak, tak, spożywamy alkohol w wielkich ilościach).
Studenci. W wielu oczach przez najbliższe lata mają najdłuższe wakacje w życiu, nic nie robią, codziennie imprezują, więcej piją niż jedzą. Z pewnością są tacy studenci, ale na pewno nie studiują medycyny czy architektury, bo student tych kierunków śpi po 3 godziny dziennie (to nie dlatego że imprezuje), nie ma czasu na jedzenie ani picie, ciągle jest w biegu, nie ma czasu na odpoczynek, biega z wielką teczką i tuzinem książek. A wszystko po to by w przyszłości zdobyć dobrą pracę i prowadzić godziwe życie. Nie brakuje w Polsce takich ambitnych i pracowitych studentów, oj nie, ale ciężko jest nam ich dostrzec. Nie raz jadąc autobusem czy tramwajem można usłyszeć "Bo ta dzisiejsza młodzież (...)" i jakoś nigdy w tym momencie nie pada ani jedno pozytywne stwierdzenie. U dzisiejszych studentów dopatrujemy się wyłącznie negatywów chociaż wielu z nich potafi studiować kilka kierunków jednocześnie, uczyć się dwóch języków obcych, sztuk walki, uprawiać jakiś sport a do tego jeszcze pracować.
Większość stereotypów wynika z niewiedzy. Są to przekonania, które nie znajdują odzwierciedlenia. Choć przesłaniają nam rzeczywistość, pozwalają mieć poczucie, że znamy świat.
Bez względu na istniejące w śród nas przekonania, powinniśmy sami sprawdzić czy są one prawdziwe, bo takim sposobem myślenia możemy kogoś zranić.
Ewelina Sacała
Sara Sacała