Publikacja nr
65 |
rok szkolny
2002/2003 |
---|
| |
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne
Adam Mickiewicz w Wielkopolsce. Pobyt wieszcza w Śmiełowie.
Konspekt lekcji - Gimnazjum - klasa 3 - język polski
Temat: Adam Mickiewicz w Wielkopolsce. Pobyt wieszcza w Śmiełowie.
Klasa: 3 gimnazjum
Zagadnienie: Poszukiwanie informacji w internecie na temat pobytu wieszcza w Śmiełowie. Wysłuchanie i analiza piosenki Jacka Kaczmarskiego pt."Czaty śmiełowskie"
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne tj. 90 minut.
Cele lekcji:
Uczeń powinien w zakresie informatyki:
Znać pojęcia z zakresu informatyki: modem, przeglądarka internetowa, wyszukiwarka internetowa, linki (hiperłącza).
Posiadać umiejętności: korzystania z przeglądarki oraz encyklopedii internetowej, zapisywania fragmentów stron internetowych na dyskietce i wydrukowania ich
Uczeń powinien wiedzieć jak korzystać ze stron internetowych i uświadomić sobie jakie korzyści płyną z używania internetu w domu, szkole, pracy.
Uczeń powinien w zakresie historii:
Poznać historię: Śmiełowa, pałacu śmiełowskiego, rodu Gorzeńskich
Poznać dzieje masonerii polskiej i odłamu ,który funkcjonował w Śmiełowie
Uczeń powinien w zakresie języka polskiego:
Poszerzyć wiedzę o życiu i twórczości Adama Mickiewicza
Uszczegółowić wiedzę na temat pobytu wieszcza w Wielkopolsce i Śmiełowie
Poznać motywy śmiełowskie, które wywarły wpływ na twórczość poety
Zanalizować tekst poezji śpiewanej poświęcony Mickiewiczowi
Metody nauczania: pogadanka, elementy wykładu, prezentacja, ćwiczenia.
Formy organizacyjne: stanowisko komputerowe podłączone do internetu, praca grupowa i samodzielna.
Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe podłączone do internetu, przeglądarka internetowa Internet Explorer 5.0.
Plan lekcji:
1. Część organizacyjna (włączenie komputerów, zalogowanie się do sieci, sprawdzenie obecności),
2. Podanie tematu lekcji i zapoznanie z nim uczniów,
3. Omówienie zasad pracy z przeglądarką internetową,
4. Ogólne zapoznanie uczniów z wyszukiwarką internetową i przydzielenie portali internetowych, w których poszczególne grupy będą prowadzić poszukiwania
5. Wyszukiwanie przez uczniów informacji i zapisywanie wyników poszukiwań na dyskietkach.
6. Wydrukowanie odnalezionych i wyselekcjonowanych informacji
7. Podsumowanie i porównanie informacji odnalezionych w poszczególnych portalach internetowych.
8. Wysłuchanie utworu Jacka Kaczmarskiego "Czaty śmiełowskie"
9. Dyskusja na temat utworu i jego odniesień do pobytu wieszcza w Śmiełowie i Wielkopolsce
10. Zakończenie.
Przebieg lekcji:
Ad 3) Jednym z programów, który umożliwia przeglądanie stron WWW jest Internet Explorer. Po uruchomieniu programu automatycznie wczytywana jest jedna ze stron WWW zwana stroną początkową (jeżeli mamy połączenie z internetem). Aby wyświetlić inną, wybraną przez siebie stronę, należy wpisać jej adres w polu na pasku adresu i przycisnąć klawisz ENTER. Strona o podanym adresie zostanie pobrana z sieci i wyświetlona w głównym oknie programu.
Pierwsza strona wyświetlona po podaniu adresu nazywa się stroną domową. Zazwyczaj jest ona przygotowana jako atrakcyjny spis treści i zawiera linki do podstron, z których się składa.
Internet Explorer pamięta sekwencję ostatnio odwiedzonych stron. Przełączanie się między nimi ułatwiają przyciski Wstecz i Dalej.
Ad 4) Ilość informacji przechowywanych w internecie jest tak ogromna, że kłopotliwe może się okazać odnalezienie miejsc, w których znajdują się poszukiwane wiadomości. Pomocy w odnalezieniu stron dostarczą odpowiednie narzędzia internetowe. Uzyskanie bardziej szczegółowych informacji na interesujący nas temat umożliwiają tzw. wyszukiwarki. Z punktu widzenia użytkownika, wyszukiwarka jest stroną internetową, na której w odpowiednim polu wpisujemy interesujące nas hasło i wciskamy przycisk "Szukaj"/"Search". Wtedy poszukuje ona w Internecie stron odpowiadających naszemu opisowi i zwraca nam ich listę.
Użyjemy :
Hogi: www.hoga.pl
Interii: www.interia.pl
Onet-u: www.onet.pl
Wirtualnej Polski: www.wp.pl
Zadaniem uczniów jest odnalezienie możliwie najszerszych informacji na temat pobytu Mickiewicza w Śmiełowie, pałacu śmiełowskiego, rodu Gorzeńskich, oraz poznanie motywów śmiełowskich, które wywarły wpływ na twórczość poety
Ad 5) Odnalezione informacje mają zostać zapisane przez uczniów na przygotowanych wcześniej dyskietkach i wydrukowane, aby po zakończeniu wyszukiwań móc porównać odnalezione wiadomości
Ad 7) Adresy stron zawierających informacje dotyczące pobytu Adama Mickiewicza w Śmiełowie:
http://www.amu.edu.pl/wydzialy/filologia/ifp/zakrom.html
http://sp3.slupca.ids.pl/smelow.htm
http://info.kalisz.pl/Historia/Smielow.htm
http://www.kalisz.pl/kalisia/3_98/kali2.htm
http://wrzesnia.w.interia.pl/archiwum/smielow.htm
http://www.eurotramp.jms.pl/smielow.htm
http://www.wm.poznan.pl/iks/7_02/rezydencje.html
http://dworki.3k.pl/album.php?dworek=188
http://www.man.poznan.pl/~marcinp/pages/polska/jarocin2.html
Ad 8) Piosenka odtworzona zostanie z odtwarzacza multimedialnego z płyty Jacka Kaczmarskiego pt. "Pochwała łotrostwa", zaś tekst znajduje się na stronie http://www.poema.art.pl/site/itm_3247.html
Jolanta Bożejewicz
Zespół Szkół Publicznych w Rozdrażewie
|