Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne
Program orientacji zawodowej dla uczniów klas trzecich gimnazjum
W trzeciej klasie uczniowie stają przed trudną decyzją - co dalej po gimnazjum. Obowiązek nauki w szkolnictwie polskim trwa do 18 roku życia. Uczeń kończący gimnazjum ma 16 lat, a więc stoi przed koniecznością wyboru dalszej drogi kształcenia. Konieczność taka wynika również z norm społecznych obowiązujących w Polsce. Jedną z pożądanych cech absolwenta gimnazjum jest gotowość do zaplanowania swojej przyszłości zawodowej. Dlatego decyzje, jakie podejmują uczniowie na tym etapie są bardzo ważne, a nauczyciele i wychowawcy są zobowiązani do udzielenia porad i przedstawienia możliwości, jakie stoją przed uczniami. Chciałabym, aby ten program pomógł zrealizować nauczycielom to zadanie.
Treści, które powinien przekazać ten program, dotyczą informacji o sobie i swoich zainteresowaniach, osiągnięciach, uzdolnieniach i cechach charakteru. O wymaganiach jakie stawiają poszczególne zawody kandydatom na pracowników, o możliwościach kształcenia jakie stworzono młodzieży polskiej i o możliwościach skorzystania z pomocy instytucji wspierających młodzież przy trudnym wyborze dalszego kształcenia i zawodu.
Poniższy program ma być uzupełnieniem programu wychowawczego przygotowaŹnego dla uczniów na początku etapu kształcenia. Jest to zbiór pięciu lekcji, na których uczniowie poznają własne predyspozycje, zorientują się w ofercie edukacyjnej przygotowanej przez szkoły ponadgimnazjalne oraz poznają zawody i drogi prowadzące do zdobycia odpowiednich kwalifikacji. Proponuję, aby te lekcje przeprowadzić w pierwszym semestrze. Wtedy uczniowie otrzymają wystarczającą ilość czasu na przemyślenie własnych wyborów.
Program składa się z następujących części:
cele edukacyjne zgodne z podstawą programową uwzględniające wszechstronny rozwój ucznia
metody i techniki pracy na lekcjach
pomoce dydaktyczne
treści nauczania
procedury osiągania celów edukacyjnych
rozkład tematów
ewaluacja programu.
Program uzupełniono o przykładowe scenariusze zajęć wraz z załącznikami.
(...)
Pełna publikacja...
REKLAMA
Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.
UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.
|
Lidia Pawlusińska
Gimnazjum Publiczne
im. Noblistów Polskich
w Przybiernowie