Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6639
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

W bibliotece nie musi być nudno

O formach pracy czytelnikiem.

Biblioteka jest miejscem, w którym nie tylko wypożycza się książki. Można tu realizować wiele ciekawych zadań.
W roku szkolnym 2009/2010 poza lekcjami bibliotecznymi zaplanowałam i zorganizawałam spotkania z twórcami tekstów literackich, podjęłam się współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Sanepidem, przygotowałam kilka wystaw.

W spotkaniu z panem Januszem Władysławem Szymańskim wzięły udział klasy IVf, Vf i VId. Pisarz opowiadał w sposób interesujący i zabawny o zachowanych w kulturze naszego narodu zwyczajach pogańskich.
Uczniowie mieli okazję zadać wiele pytań dotyczących życia i twórczości pana Janusza. Po spotkaniu można było obejrzeć jego książki oraz otrzymać autograf.

ilustracja

18 listopada 2009 r. w czytelni szkolnej odbyły się warsztaty dotyczące twórczości. Poprowadziła je pani Olga Śliwowska, która należy do Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach.
Pani Olga publikowała wiersze w almanachach twórców polickich: "Znak obecności", "Gromadzenie zapału", "Przekroczyć próg".
W powyższym spotkaniu wzięły udział uczniowie, którzy sami tworzą prace literackie i tacy, którzy należą do redakcji gazetki szkolnej "Prymusek".
Każde dziecko napisało zwrotkę wiersza składającą się z czterech wersów do tematu "Sobota spędzona z przyjaciółmi na zorganizowanej imprezie, festynie, koncercie". Linijka utworu miała zawierać osiem sylab. Ważne było zachowanie układu rymów.Uczniowie podzieleni zostali na cztery kilkuosobowe grupy.
Potem odbyła się recytacja wierszy własnych oraz czytanie poezji z tomiku pani Olgi pt. "Kawa w zimowym ogrodzie", jaki każdy z uczestników spotkania otrzymał w prezencie.
Pani Olga została miło zaskoczona, ponieważ dzieci bardzo chętnie i bez trudności wykonały zadanie. Uczniowie natomiast byli wdzięczni za możliwość udziału w takich zajęciach.

Od października w ramach współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej realizuję program "Poczytaj mi, przyjacielu. Co tydzień w naszej czytelni odbywają się zajęcia, na których czytamy "Bajki terapeutyczne" Marii Molickiej, "Opowiadania terapeutyczne" Anny Mikity oraz wykonujemy prace plastyczne do przeczytanych tekstów. Uczestniczą w nich dzieci ze świetlicy szkolnej. Starsze dzieci - z klas trzecich czytają uczniom młodszym.

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA w czytelni szkolnej odbyła się wystawa książeczek o misiach, maskotek misiowych oraz obrazków dotyczących misiów.Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały ekspozycję.

W programie "TRZYMAJ FORMĘ!", którego celem jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży i poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, bierze udział klasa Vg. W czasie lekcji wychowawczych, jakie odbywały się w bibliotece, uczniowie zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia, a także dodatkami chemicznymi, jakie znajdują się w żywności. Ponadto wykonali album dotyczący konserwantów, barwników oraz innych dodatków, jakie można spotkać w produktach spożywczych. Opracowali i przeprowadzili ankietę na temat zdrowego tryby życia oraz stworzyli prezentacje multimedialne w programie PowerPoint o zdrowym odżywianiu się.

Od 7 stycznia 2010 roku w naszej szkolnej czytelni można było obejrzeć ekspozycję plansz ilustracji do książek z WYDAWNICTWA LITERATURA.
Wśród prac znalazły się rysunki do książek takich jak: "Oj,Hela!", "Pięciopsiaczki", "Idzie niebo ciemną nocą", "Dwanaście miesięcy", "Mały pingwin Pik-pok", "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu" i wiele innych.
Wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

Od października do stycznia trwa kiermasz Taniej Książki z Tuliszkowa.

Z chętnymi uczniami włączyłyśmy się z koleżanką się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomogłyśmy dzieciom ozdobić serca piernikowe, które potem zostały sprzedawały.

Warto organizować różne formy pracy z czytelnikiem, ponieważ biblioteka powinna być miejscem przyjaznym, sprzyjającym kształtowaniu zainteresowań dzieci. Najważniejsze jest zachęcenie do czytania i rozwijania pasji.

ilustracja

Jolanta Myśków
Szkoła Podstawowa Nr 8
w Policach


Zaświadczenie onlinenumer online: 169 gości

reklama