Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7128
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Psycholog w szkole, blaski i cienie

Psycholog to osoba predestynowana do pomagania. Pomoc jest pojęciem obszernym, jednak zawsze idzie tu zwyczajnie o dobro pacjenta, czy może klienta pomocy poszukującego. Istotne znaczenie ma tutaj potrzeba, jej zakres i charakter.

Najczęściej osoba poszukująca pomocy chce się wygadać, potrzebuje wówczas słuchacza, aby móc opowiedzieć komuś o sobie, swoich doświadczeniach, emocjach. itp. Psycholog aktywnie słucha, potwierdza, że rozumie i po prostu jest.


REKLAMA


Innym razem bardziej potrzebne klientowi są odpowiedzi, potwierdzenia bądź zaprzeczenia, oznaki rozważania wątpliwości bliskich tej osobie. Wówczas psycholog nie tylko słucha, ale rozmawia, odwołuje się do różnych kontekstów sytuacyjnych, rodzinnych, czy światopoglądowych. Niekoniecznie udziela odpowiedzi, częściej naprowadza klienta na różne możliwe obszary pozostawiając mu jednak wolną wolę i samodzielność dokonywania wyboru, znajdowania, odkrywania istotnych dla niego zagadnień. Jeśli powodem wizyty w gabinecie psychologa są trudne do zniesienia emocje, to interwencja psychologa polega wówczas głównie na udzieleniu wsparcia, byciu z klientem, "nieocenianiu", akceptowaniu, stwarzaniu poczucia bezpieczeństwa. Ma to pozwolić wyrazić emocje, nazwać je, czasem zracjonalizować po to, by łatwiej sobie z nimi poradzić itp.

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF - 77 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Mirosława Misik
Zespół Szkół Samochodowych
w Poznaniu


Zaświadczenie onlinenumer online: 159 gości

reklama