Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7757
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Warsztaty bożonarodzeniowe "Maczki"

Nigdy mocniej, niż w okresie bożonarodzeniowym nie doświadczamy uczucia miłości, radości od naszych najbliższych. W codziennym biegu wiele ważnych spraw umyka naszej uwadze. 13 grudnia sala "Maczków" stała się miejscem świątecznym. Zimno, śnieg nieprzyjazna aura dodatkowo wzmocniły ważność naszego spotkania. Na jego wstępie z ust wychowawcy dowiedzieliśmy się, jaki jest cel naszego spotkania:

 • kultywowanie i pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych,
 • wspólne ubieranie choinki i szopki,
 • umacnianie więzi rodzinnych,
 • radosne przeżywanie świąt.


  REKLAMA

  Zaproszony gość: siostra Damiana w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o tradycjach związanych ze świętami, a tym samym zaprosiła rodziców i dzieci do wspólnego ukończenia szopki bożonarodzeniowej.

  Przy muzyce świątecznej i zimowych piosenkach powstawały kolejne postaci: mały Jezus, Józef, Maryja, pastuszkowie, trzej królowie, owieczki, zajączki, oraz inne zwierzątka, które radowały się z przyjścia na świat bożej dzieciny. Szopka piękniała z minuty na minutę. Wywoływała radość pośród wszystkich uczestników spotkania i zachwyciła wszystkich swym końcowym wyglądem.

  Przyszedł czas na ubieranie choinki. Na drzewku zawisło wiele ozdób nie bez powodu. Drzewko stawało się piękne, ale przede wszystkim miało wspomagać nas i nasze domy. Jabłka mają nam przynieść zdrowie i urodę, orzechy dać siły witalne, łańcuchy wzmacniać więzi rodzinne, a lampki chronić nasz dom od ludzkiej nieżyczliwości. Gwiazda na wierzchołku choinki ma pomagać członkom rodziny odnaleźć drogę do domu, dzwonki mają wydzwaniać dobrą nowinę i radość na Nowy Rok, a anioł ma się opiekować domem. Jak widać warto ubierać choinkę bogato, trochę więcej pracy a profity dość znaczne. Po wspólnym kolędowaniu i pamiątkowym zdjęciu zasiedliśmy przy stole, na którym między innymi kruche ciasteczka upieczone przez babcię Bartusia, stały się znakomitą przekąską. Na koniec każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę spotkania dzwonek, aby wydzwaniał jak najdłużej dobrą nowinę w domu, w którym zostanie powieszony.

  Renata Wojtkowiak


 • Zaświadczenie online  numer online: 106 gości

  reklama