Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7770
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Razem bezpieczniej - realizacja ogólnopolskiej kampanii "Kocham. Nie biję"

W 2007 roku przystąpiliśmy w naszej placówce do propagowania haseł ogólnopolskiej kampanii "Kocham. Nie biję". Odczuwaliśmy potrzebę uświadomienia wszystkim zainteresowanym jak ważne jest wychowanie dzieci bez przemocy.

Zwracając się do Kuratorium w Żarach, a także bezpośrednio do Krajowego Centrum Kompetencji otrzymaliśmy materiały reklamowe kampanii. Stworzyliśmy gazetkę informującą rodziców o celach i założeniach kampanii, o osobach zaangażowanych, a także o głównych inicjatorach: Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji, Ministerstwie Sprawiedliwości, Ministerstwie Zdrowia, Komendzie Głównej Policji, Rzeczniku Praw Dziecka.


REKLAMA

Z uwagi na wyjątkowość i drażliwość tematu postanowiliśmy w przystępny sposób dotrzeć do dzieci i ich rodziców. Udostępniliśmy materiały opisujące zagadnienie wychowania bez przemocy. Broszury informacyjne i artykuły spotkały się z zainteresowaniem ze strony dorosłych. Pragnąc przybliżyć zagadnienie dzieciom, zaplanowaliśmy tematykę zajęć dotyczącą rodziny. Dzieci poznawały swoje prawa i obowiązki. Za pomocą różnorodnych form zabawy: dramy, inscenizacji, wyrażały siebie, rozmawiały na temat rodziny, opowiadały o swoich przeżyciach i emocjach. Każda grupa przedszkolna chętnie przystąpiła do realizacji projektu plastycznego "Mój dom, moja rodzina, w dowolnej technice. Dzieci tworzyły portrety rodzinne, różnorodne prace przestrzenne. Wszystkie wytwory dziecięcej działalności można było podziwiać na zorganizowanej w przedszkolu wystawie.

Zachęcając rodziny do wspólnego spędzania wolnego czasu zorganizowaliśmy festyn rodzinny, w trakcie którego razem można było pokonać tor przeszkód, zaplanować i zrealizować projekt plastyczny, uczestniczyć w malowaniu ciała, wziąć udział w zabawie ruchowej i tanecznej prowadzonej przez wodzireja, oraz w wielu innych atrakcjach rodzinnego święta.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia ubieraliśmy choinkę, wspólnie wykonanymi ozdobami. Zabawy ruchowe metody W.Sherborne wzmacniały i zacieśniały więź pomiędzy dziećmi i ich rodzicami.

Obecność najbliższych sprawia, że dziecko jest radosne, swobodne, czuje się bezpieczne i akceptowane. Otrzymuje wsparcie ze strony rodziny, pokonuje trudności w dążeniu do celu. Małymi kroczkami przybliża się do sukcesu na początku jako dziecko, później jako dorosły.

Promowanie bezpieczeństwa jest więc gwarantem prawidłowego rozwoju, powinniśmy więc promować pozytywne wartości rodzinne bo kocham to: nie biję, mam czas, reaguję, nie krzyczę, tak jak w hasłach kampanii KCK.

Celem działań podejmowanych w naszej placówce było i jest ograniczanie złych zachowań, budzenie ogólnego sprzeciwu w społeczeństwie na wszelkie przejawy zła w rodzinie.

Relacje z podjętych działań w naszej placówce zostały przekazane twórcom i współpracownikom kampanii społecznej, dla których jednym z najważniejszych i najtrudniejszych zadań jest dotarcie do największego grona odbiorców. Działania naszej placówki zostały określone przez propagatorów kampanii, jako twórcze i budujące.

Renata Wojtkowiak
Przedszkole Komunalne Nr 3
w Szprotawie


Zaświadczenie onlinenumer online: 75 gości

reklama