Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
807
rok szkolny
2003/2004

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Udział przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 163 w Łodzi w Wielkim Finale Świątecznej Pomocy

W styczniu 2004 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz kolejny.
Nie musimy nikogo przekonywać jak dalece potrzebna jest ta akcja Jurka Owsiaka - czarodzieja ratującego zdrowie i życie najmłodszych, kupującego najnowocześniejszy sprzęt medyczny i diagnostyczny. Robi to mądrze i uczciwie za nasze pieniądze i na jeden dzień wyrywa nas z rutyny dnia codziennego. W czasie jej trwania wyzwala się w ludziach to co najlepsze: praca, inicjatywa, wysiłek, zapał i poświęcenie, słowem... człowiecze bogactwo.
Ach co to był za koncert! Tysiące wykonawców, tyle samo wolontariuszy i miliony słuchaczy - darczyńców. A to wszystko dla kogo? Dla małych dzieci, noworodków i tych maluczkich, których jeszcze nie ma na świecie.

XII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był dla naszej placówki niezwykły, gdyż po raz pierwszy w historii Przedszkola Miejskiego nr 163 w Łodzi braliśmy w nim czynny udział. Przystąpiłyśmy do akcji, której lokalny sztab mieścił się przy tygodniku "Angora" a Finał odbywał się w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej Nr 114 mieszczącej się w Łodzi przy ulicy Milionowej 64. Do akcji włączyła się cała społeczność przedszkola: nauczycielki, dzieci, rodzice a także dyrekcja przedszkola. Czekała nas ciężka praca, ale pokłady dobrej woli i świadomość, że działamy dla "słusznej sprawy" dodawały nam siły. Podzieliłyśmy pracę między nauczycielki, które wyraziły chęć uczestnictwa w pracach na rzecz Orkiestry. Teresa Brejner i Małgorzata Jędraszkiewicz- Wojciechowska przyjęły na siebie funkcje wolontariuszek a Maria Cichosz nauczyciela koordynatora programu artystycznego.
Zapoznałyśmy się z regulaminem wolontariusza WOŚP i ustaliłyśmy z koordynatorem Finału ze szkoły p. Izą Lasotą co nasze przedszkole przygotuje na Finał Orkiestry.

Rozpoczęłyśmy w grupach - od rozmów z dziećmi. Doskonałym środkiem wspomagającym nasze rozważania na temat pomaganiu potrzebującym okazała się literatura dla dzieci min."Dziewczynka z zapałkami" J. Ch. Andersena, która podziałała dalece na wyobraźnię dzieci.
Po wysłuchaniu tej bajki nasi wychowankowie stali się niemal ekspertami w dziedzinie pomocy i czynieniu dobra innym. Należy dodać, że same dużo wiedziały o idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dlatego większość dzieci z entuzjazmem przyjęła propozycję udziału w XII Finale i z dużym zaangażowaniem wykonała prace plastyczne przeznaczone na aukcje.
Kolejnym etapem naszej pracy były rozmowy z rodzicami i zachęcenie ich do współpracy, poprzedziły je zaproszenia na imprezę rozdane "naszym" dzieciom, a co za tym idzie wszystkim rodzicom.


REKLAMA

11 stycznia już przed godziną dziesiątą do szkoły zaczęli przychodzić nasi wychowankowie wraz ze swoimi rodzicami. Atmosfera stawała się coraz bardziej podniosła. My - wolontariuszki z Przedszkola czekałyśmy na zaproszonych przez nas gości przy wejściu do szatni. Każdy mały i duży darczyńca otrzymywał od nas czerwone serduszko, dla naszych małych pomocników miałyśmy szaliki z logiem Orkiestry. Z każdą minutą przybywało gości i robiło się tłoczno - jedna wielka zadyma! Wszędzie spotkać można było wolontariuszy ubranych w unikatowe i niepowtarzalne kamizelki, opatrzone logami sponsorów, młodzież bardzo zaangażowaną w prowadzenie imprezy na terenie szkoły, roiło się od czerwonych serduszek. Wszyscy kierowali się do sali gimnastycznej, gdzie miały odbywać się występy małych artystów.

Punktualnie o godzinie 10.00 imprezę rozpoczęły nauczycielki z nauczania początkowego powitaniem przybyłych gości . Później rozpoczęliśmy prezentację programu artystycznego na który składały się: pląsy "Krasnoludek", "Kaczuszki", "Ja ci podam rękę...", do których zaprosiliśmy wszystkie obecne dzieci; występ orkiestry dzieci z grupy IV A, wiersz i piosenki w ich wykonaniu oraz piosenka "Chu, hu, ha" w wykonaniu dzieci z grupy IIA. Owacjom nie było końca. Kolejnym punktem programu były występy Zespołu Tanecznego "Czarne Stopy" a następnie obejrzeliśmy bajkę p.t. "Śpiąca królewna" wykonaną przez starszych kolegów ze szkoły.
Później odbyła się aukcja prac plastycznych przedszkolaków. Wzbudziła duże zainteresowanie, ponieważ prace były przepiękne i kolorowe, wykonane różnymi technikami plastycznymi starannie oprawione w oryginalne ramy z serpentyny. Rodzie wykazali się dużą szczodrością i "dzieła" rozeszły się jak świeże bułeczki.

Niesamowite, że ludzie tak chętnie dają pieniądze, biżuterię, biorą udział w aukcjach na rzecz dzieci, których nie widzą, nie znają i na pewno nigdy nie poznają. Godne podkreślenia jest to, że najchętniej dają Ci, którzy mają mało, aby podzielić się z tymi, którzy mają jeszcze mniej. Nie można zarazić się bogactwem ani zdrowiem, ale jak widać, hojnością i radością to jak najbardziej. Wniosek jest jeden - ogień się rozpala, kiedy w piecu jest dobry ciąg!!
Dzieci i młodzież, którzy tak licznie uczestniczą w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy nie zgadzają się na przeciętność, nijakość i rozczarowanie światem, próbują sięgać po najwyższe ideały. Oby im się to udało, do końca świata i jeden dzień dłużej.

Publikacja w pełnej wersji (ze zdjęciami) na naszej płycie CD

Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

mgr Teresa Brejner
mgr Małgorzata Jędraszkiewicz-Wojciechowska
Przedszkole Miejskie nr 163 w Łodzi


Zaświadczenie onlinenumer online: 61 gości

reklama