Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8191
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wkrótce będę uczniem

Program zmniejszania lęku dziecka związanego z przejściem do szkoły.

Na obraz szkoły w wyobrażeniach dziecka mającego podjąć obowiązek szkolny silny wpływ wywierają wcześniejsze nastawienia. Są one przeważnie kształtowane pod wpływem dodatnich lub ujemnych mniemań wytworzonych przez opinie osób z jego najbliższego środowiska. Od charakteru tych nastawień, ich treści w dużej mierze zależy, czy obraz szkoły jest pogodny, czy ponury, czy dziecko z niecierpliwością czeka na pierwszy dzwonek, czy też odczuwa przed nim lęk.


REKLAMA

Obraz szkoły i nastawienia wobec niej mają istotne znaczenie dla jakości startu szkolnego dziecka, dla dalszego powodzenia lub niepowodzenia w nauce, często warunkują sukces lub porażkę życiowej edukacji.

Przekroczenie progu szkoły stawia dziecko przed koniecznością rozwiązywania nowych zadań w nowej sytuacji - sytuacji szkolnej, co zapewne można ująć jako sytuację trudną. Pomyślne rozwiązanie trudności związanych ze zmianą środowiska, trybu życia, zależy w dużym stopniu od sposobu widzenia przez dziecko szkoły i zjawisk z nią związanych.

Aby ułatwić dziecku płynne, harmonijne i bezstresowe przejście z sali przedszkolnej do szkoły stworzyłam program zmniejszania lęku dziecka "Wkrótce będę uczniem".

Miarą osiągnięcia celów tego programu jest przede wszystkim obraz ucznia klasy pierwszej. Należy wnioskować, że uczniowie podejmujący naukę 1 września powinni już być wprowadzeni w atmosferę szkoły, powinni orientować się w klasie i najbliższych pomieszczeniach szkolnych. Próg szkolny pierwszoklasiści powinni przekraczać mając już bagaż pozytywnych przeżyć emocjonalnych związanych ze szkołą, a ona sama powinna im być znana, bliska i wzbudzać poczucie bezpieczeństwa.

(...)

Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 20 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Iwona Rybska


Zaświadczenie onlinenumer online: 112 gości

reklama