Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne
Cechy motoryki dziecka nadpobudliwego psychoruchowo - trudności szkolne
"Wśród dzieci sprawiających kłopoty wychowawcze i to często od wczesnego dzieciństwa, jest grupa charakteryzująca się określonymi cechami zachowania. Są to dzieci niespokojne, nadmiernie ruchliwe i aktywne, o zmiennych nastrojach, impulsywne i roztrzepane" - nazywamy je dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo uważa H.Nartowska.
Przyczyny nadpobudliwości psychoruchowej:
Typ układu nerwowego, jako podłoże nadpobudliwości
Przyczyny nadpobudliwości będącej wyrazem zaburzonej funkcji ośrodkowego układu nerwowego
Czynniki społeczno-wychowawcze zaburzające równowagę procesów nerwowych
REKLAMA
Dzieci nadpobudliwe wyróżniają się określonym zespołem cech zachowania. Cechy te ujawniają się w sposobie wykonywania codziennych czynności - w zabawie, w pracach domowych, przy odrabianiu zadań podczas zajęć lekcyjnych. Wyrazistość i rodzaj objawów są w znacznym stopniu uzależnione od sytuacji, w jakiej dziecko obserwujemy: inne objawy będą pierwszoplanowe podczas zabawy na podwórku a inne przy odrabianiu lekcji.
W jednych sytuacjach nadpobudliwe zachowanie wzmaga się, w innych maleje, w większości przypadków jest ono jednak odmienne od zachowania większości dzieci w tym samym wieku, będących w tej samej sytuacji. Używając terminu nadpobudliwość psychoruchowa podkreślamy, że dotyczy ona zarówno sfery ruchowej, jak i psychicznej.
(...)
Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:
 |
otwórz (PDF - 57 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader
|
Teresa Niklewicz