Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8635
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Czym jest GeoGebra? Przykład zastosowania

W dzisiejszych czasach komputer stanowi atrakcyjny środek dydaktyczny wspomagający proces nauczania. Odpowiednie oprogramowanie sprzyja zwiększaniu wydajności procesu nauczania - uczenia się.

W marcu 2011r. wzięłam udział w warsztatach zorganizowanych przez Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej. Warsztaty dotyczyły poznania i zastosowania w nauczaniu GeoGebry.


REKLAMA

Czym jest GeoGebra?

To bezpłatne oprogramowanie matematyczne dla wszystkich poziomów edukacji. Łączy w sobie geometrię, algebrę, tabele, grafikę, statystykę i analizę matematyczną. Umożliwia między innymi tworzenie konstrukcji geometrycznych, generowanie tzw. Protokołu konstrukcji, pokazującego poszczególne etapy wybranej konstrukcji. Dzięki temu oprogramowaniu można generować interaktywne strony html. Dzięki łatwemu w obsłudze interfejsowi GeoGebra zachęca do wypróbowania jej możliwości. Oprogramowanie to otrzymało wiele nagród w Europie i USA. GeoGebrę można ściągnąć z oficjalnej strony www.geogebra.org. Dla stawiających pierwsze kroki w posługiwaniu się tym oprogramowaniem przedstawione są Materiały wprowadzające i gotowe Materiały edukacyjne. Ponadto na stronie GeoGebry w zakładce Wiki opublikowane są materiały dydaktyczne związane z wykorzystaniem tego oprogramowania. Znajdziemy tam prace dotyczące w głównej mierze matematyki, ale także fizyki, informatyki, geografii.

Zachęcona przyjaznym interfejsem GeoGebry postanowiłam zachęcić swoich chętnych uczniów do sprawdzenia jej możliwości w dziedzinie konstrukcji geometrycznych. Stworzyłam kurs na platformie Moodle dotyczący konstrukcji geometrycznych w GeoGebrze. Aby zapoznać uczniów z oprogramowaniem opracowałam instrukcje, w których zamieściłam zrzuty ekranowe pokazujące poszczególne kroki dla danej konstrukcji. Uczniowie ćwiczyli to, a następnie przesyłali za pośrednictwem platformy Moodle samodzielnie wykonane podobnego typu konstrukcje. Uczniowie na każde zadanie mieli przeznaczone kilka dni. Umożliwiało to każdemu z nich pracę w odpowiadającym mu tempie. Uczniowie chętnie wykonywali postawione zadania. GeoGebra ich bardzo zainteresowała, uznali za ciekawe narzędzie do konstrukcji. Konstrukcje odręczne w porównaniu z tworzonymi w GeoGebrze są o wiele bardziej żmudne. Poniżej przedstawiam przykład pracy uczniowskiej, przedstawiający koło opisane na trójkącie ostrokątnym.

ilustracja

Zachęcam wszystkich do zapoznania się i stosowania tego oprogramowania. GeoGebra jest bardzo przydatna dla wszystkich tych, którzy pragną wzbogacić swój warsztat pracy oraz uatrakcyjnić nauczanie.

Renata Mielczarek
Gimnazjum im. L. Czarnego
w Lutomiersku


Zaświadczenie onlinenumer online: 98 gości

reklama