Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
88
rok szkolny
2002/2003

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Konspekt zajęć z informatyki - klasa V

KONSPEKT ZAJĘĆ Z INFORMATYKI
(do programu "Informatyka 2000")

Klasa: V
Czas: 3 x 45 minut = 135 minut
Zagadnienie programowe: Rysowanie i malowanie

TEMAT LEKCJI: Wykonujemy operacje na fragmentach rysunku.

Cele ogólne:

Poznawcze:

  • Poznanie schematów kopiowania i przenoszenia fragmentów rysunku,
  • Rozróżnianie stylu przeźroczystego i nieprzezroczystego zaznaczenia,
  • poznanie zastosowań edytora grafiki do przetwarzania rysunku - menu OBRAZ.

    Praktyczne:

  • Zaznaczanie fragmentów rysunku,
  • Kopiowanie i przenoszenie fragmentów rysunku,
  • Stosowanie Schowka do kopiowania,
  • Zmiana rozmiaru fragmentu rysunków,
  • Stosowanie polecenia PRZERZUĆ/OBRÓĆ do przekształcania rysunku,
  • Stosowanie poznanych narzędzi do tworzenia rysunków na zadany temat.

    Wychowawcze:

  • Zwiększanie skuteczności działań,
  • Poszanowania cudzych prac,
  • Dbanie o estetykę tworzonych prac.

    Środki dydaktyczne:

  • Edytor grafiki Paint
  • Edytor tekstu WordPad
  • podręcznik: informatyka 2000
  • Płyta CD-ROM
  • Karta ćwiczeń

    TOK LEKCJI

    Część wstępna

    1.Czynności organizacyjne.
    2.Przypomnienie wiadomości

    Uczeń:

  • Omawia poznane narzędzia edytora grafiki
  • Otwiera plik

    Nauczyciel:

  • uzupełnia wypowiedzi uczniów,
  • poleca otworzyć plik,
  • omawia zadanie, które należy wykonać;
  • Odczytuje rozmiar rysunku.

    Część główna

    1. Kopiowanie i przenoszenie fragmentów rysunku

    Nauczyciel:

  • poleca zaznaczyć domek i instruuje, w jaki sposób to wykonać,
  • omawia cechy narzędzia ZAZNACZ,
  • informuje, jak zmienić rozmiary zaznaczonego fragmentu,
  • zwraca uwagę na możliwość powstania błędów, które należy usunąć pod LUPĄ,
  • poleca rozmieścić domki, wzorując się na rysunku;

    Uczeń:

  • W PRZYBORNIKU wyszukują i wybierają narzędzia ZAZNACZ
  • Precyzyjnie otaczają domek ramką
  • Wybierają styl przeźroczysty w POLU WYBORU CECH
  • kopiuje domek przeciągając rysunek myszką, z wciśniętym klawiszem CTRL zmniejsza rozmiar drugiego domku przeciągając krawędzie ramki,
  • dwukrotnie kopiuje domek i zmniejsza rozmiary kopii,
  • przenosi nowo utworzone kopie.
  • zapisuje rysunek w pliku OSIEDLE.

    2. Wykorzystanie Schowka

    Nauczyciel:

  • poleca umieścić drzewa pomiędzy domami (wg rysunku), korzystając z pliku ALEJA,
  • poleca uzupełnić rysunek;

    Uczeń:

  • objaśnia zastosowanie Schowka,
  • przypomina sposoby umieszczania danych w Schowku,
  • otwiera plik ALEJA z płyty CD-ROM,

  • zaznacza wybrane drzewo,
  • kopiuje je do Schowka, korzystając z menu EDYCJA,
  • otwiera plik OSIEDLE,
  • wkleja zawartość Schowka, korzystając z menu EDYCJA,
  • dostosowuje rozmiary skopiowanego drzewka,
  • przeciąga wklejony rysunek w wybrane miejsce,
  • umieszcza na rysunku drugie, inne drzewo,
  • uzupełnia rysunek o drogę i jadący nią samochód wg wzoru z podręcznika,
  • zapisuje zmiany w pliku na dysku;

    3. Przekształcanie fragmentów rysunku

    Nauczyciel:

  • poleca narysować choinkę,
  • omawia okno polecenia PRZERZUĆ/OBRÓĆ,
  • poleca wykorzystać odbicie symetryczne do narysowania choinki,
  • poleca narysować las, korzystając z utworzonej choinki i drzew z pliku ALEJA,
  • poleca wykonać ćwiczenia;

    Uczeń:

  • zauważa symetrię choinki,
  • opracowuje plan wykonania działania,
  • bierze nową kartkę,
  • rysuje OŁÓWKIEM połowę choinki,
  • zaznacza ją i wybiera styl przezroczysty,
  • kopiuje narysowaną połowę choinki,
  • otwiera okno polecenia PRZERZUĆ/OBRÓĆ,
  • wybiera opcję PRZERZUĆ W POZIOMIE,

    4. Samodzielne tworzenie rysunków

    Nauczyciel:

  • pomaga uczniom korzystać z pozostałych opcji polecenia PRZERZUĆ/OBRUĆ,
  • ocenia pracę uczniów;

    Uczeń:

  • wykonuje ćwiczenie 3.: rysuje bukiet kwiatów, kopiując je i obracając (podręcznik, ćw. 3, 4, 7),
  • wykonuje ćwiczenie 4.: rysuje kolorowy pojazd na żółtej drodze, dołącza cień (podręcznik, ćw. 10, str. 126),
  • wykonuje ćwiczenie 7.: rysuje śmieszną buzię, koloruje ją, rozciąga i pochyla,
  • wykonuje ćwiczenie 10.: rysuje aleję drzew, zachowując perspektywę,
  • podejmuje decyzję o zapisaniu lub rezygnacji z zachowania zmian.

    Część końcowa

    Uczeń:

  • przypomina, czego nauczył się na tej lekcji,
  • formułuje i zapisuje temat lekcji,
  • omawia poznane sposoby przekształcania fragmentów rysunku,
  • sporządza krótką notatkę,
  • omawia różnicę między stylem przezroczystym i nieprzezroczystym,
  • sporządza krótką notatkę.

    Nauczyciel:

  • uzupełnia i ocenia wypowiedzi uczniów,
  • pomaga sporządzić notatkę.

    Podsumowanie i zakończenie lekcji.

    KARTA ĆWICZEŃ

    Uczeń/uczennica ........................................
    Klasa ...............
    Data ...............

    1. Otwórz plik MOTYL i pokoloruj zawarty w nim rysunek. Zapisz wynik swojej pracy, nie zmieniając nazwy pliku.

    Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, z którego odczyta je później nauczyciel.

    2. Wykonaj rysunek według podanego wzoru. Zapisz gotowy rysunek w pliku MONITOR.

    Wzór:

    Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, z którego odczyta je później nauczyciel.

    3. Otwórz plik KWIATEK. Dokonaj poprawek na rysunku, korzystając ze wzoru. Zapisz gotowy rysunek w pliku.

    Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, z którego odczyta je później nauczyciel.

    mgr Krystyna Szostak
    Szkoła Podstawowa nr 1 w Osieku


  • Zaświadczenie online



    numer online: 128 gości

    reklama