Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8899
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Naturalistyczny wizerunek kobiety - matki w powieści Kaśka Kariatyda Gabrieli Zapolskiej

Analiza powieści "Kaśka Kariatyda" Gabrieli Zapolskiej ze szczególnym uwzględnieniem naturalistycznego wizerunku głównej bohaterki - Kaśka jako kobieta i Kaśka jako matka w osamotnionej walce z bezlitosnym światem.

Twórczość prozatorska Gabrieli Zapolskiej stanowi przedłużenie wielkiej tradycji rozwoju powieści polskiej doby realizmu i naturalizmu, wpisując autorkę w poczet twórców jednako należących do dwóch epok literackich. Debiut Zapolskiej przypada na lata osiemdziesiąte, ale szereg niezwykle interesujących nowel i powieści wydała już w okresie rozkwitu Młodej Polski. Ze zbioru wczesnych utworów Zapolskiej na szczególną uwagę zasługuje "historia prostej służącej, która pada ofiarą "zmowy mężczyzn", bezwzględnego wyzysku i upiornej obyczajowości drobnomieszczańskiej". Kaśka Kariatyda - bo o tej powieści mowa - została napisana pod hasłem "poczciwość prawdy się nie lęka", a jej celem było ukazanie niedoli istot takich jak Kaśka


REKLAMA

Kaśka Kariatyda została ogłoszona w roku 1887 na łamach Przeglądu Tygodniowego, w pierwotnym zamierzeniu autorki miała mieć charakter niewielkiego "obrazka z życia służącej" pod tytułem Katarzyna Olejarek. Postać Kaśki występowała już we wcześniejszych utworach Zapolskiej np. w noweli Wyrobnicy pióra. Druk powieści nie przeszedł bez echa, opinie były wyraźnie podzielone. Pozytywnie ocenili książkę Bolesław Prus i Adolf Dygasiński, podkreślając, że należy ona do udanych powieści społecznych; do recenzentów zdecydowanie negatywnych należeli m.in. Włodzimierz Stebelski i Teodor Jeske-Choiński. Atakowali sam wybór tematu, argumentując, że zajęcie się losem służącej jest przeciwne prawom estetycznym i niezgodne z panującymi normami moralnymi. Powieść stała się skandalem literackim, zastrzeżenia budziła również Przedmowa napisana przez Zapolską 18 lipca 1887r., która miała stanowić obronę założeń pisarskich i polemikę z krytykami dotychczasowej jej twórczości. Teodor Jeske-Choiński potępiał u Zapolskiej "naśladownictwo naturalistów francuskich tak w skłonności do zajmowania się wszelkimi brudami i fizjologią, jak i w metodzie artystycznej".

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF - 108 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Katarzyna Prażmowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 128 gości

reklama