Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9106
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Najnowocześniejsze szkoły w Polsce dzięki funduszom unijnym

Trudno sobie wyobrazić życie bez komputera i Internetu - nie tylko w domu, ale przede wszystkim w pracy. Aby sprostać wyzwaniom praktyki, w ostatnich latach sposób kształcenia ponadgimnazjalnego uległ zasadniczej zmianie. W szkołach powszechnie dostępne są pracownie komputerowe, a zajęcia odbywają się w formie laboratoriów. Czy można jednak uczyć zawodu w praktyczny sposób, tak jak tego oczekują pracodawcy? W 49 szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce testujących Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe już się przekonano, że jest na to sposób.


REKLAMA

Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe to innowacyjne narzędzie kształcenia opracowane przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu i firmę L-Systems w ramach projektu "Wirtualne laboratoria - sukces innowacji", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki ćwiczeniom przygotowanym w systemie ERP Epicor iScala uczniowie podczas zajęć laboratoryjnych wykonują takie same zadania, jak pracownicy w prawdziwej firmie. Przyjmują zamówienia, fakturują i sporządzają oferty w wirtualnym przedsiębiorstwie, gdzie błędy można popełniać bez szkody dla firmy i finansowych konsekwencji.

"Projekty takie jak "Wirtualne laboratoria - sukces innowacji" są potrzebne, bo uczą młodych ludzi jak wykorzystywać wiedzę w praktyce. Absolwent technikum, który zna podstawy obsługi systemu klasy ERP, to dla nas cenny nabytek - jest bardziej samodzielny i nie wymaga intensywnych szkoleń" - mówi o zaletach projektu Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu Grupy Kapitałowej LUG S.A, Ambasadora projektu.

Dzięki Wirtualnym Laboratoriom szkoły bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem licencji czy specjalistycznego sprzętu, oferują uczniom dostęp do nowoczesnych technologii wykorzystywanych na co dzień w biznesie. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu oprogramowania na serwerach zewnętrznych, z którymi szkolne komputery łączą się za pośrednictwem Internetu. Dostęp do materiałów dydaktycznych, takich jak prezentacje multimedialne, filmy instruktażowe i podręczniki, to ogromne ułatwienie nie tylko dla nauczycieli prowadzących zajęcia laboratoryjne, ale przede wszystkim dla uczniów.

"Jeden z uczniów po zaledwie półtora miesiąca nauki z WLLSiM dostał się na praktyki, gdzie wiedza zdobyta podczas zajęć wystarczyła, żeby samodzielnie wykonywał zadania realizowane przez etatowych pracowników. To pokazuje, jak wielkie możliwości otwiera przed uczniami znajomość obsługi systemów klasy ERP. Wierzymy, że uczniowie nie tylko łatwiej znajdą pracę ale przede wszystkim chętniej pójdą na studia."- mówi o korzyściach z nauki w Wirtualnych Laboratoriach Paweł Fajfer, kierownik projektu z ramienia WSL.

W pierwszej połowie 2012r. zajęcia w Wirtualnych Laboratoriach Logistyczno-Spedycyjnych i Magazynowych będzie mogła prowadzić każda szkoła w Polsce. Wirtualne Laboratoria to jednak nie tylko produkt dla logistyków. W przyszłości w wirtualnych firmach będzie można uczyć się także na innych kierunkach zawodowych, takich jak finanse czy administracja. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie projektu dostępnej pod adresem www.laboratoria.wsl.com.pl

ilustracja

Informacje dodatkowe

Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe są innowacyjnym narzędziem kształcenia w ramach laboratoriów zawodowych na kierunku technik logistyk. Wykorzystują zaawansowane technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK), których rdzeniem jest oprogramowanie biznesowe ERP (ang. Enterprise Resource Planning) udostępnione nieodpłatnie przez firmę Epicor. WLLSiM zostały stworzone w ramach projektu "Wirtualne laboratoria - sukces innowacji", realizowanego przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu przy współpracy z firmą L-Systems. Projekt WL-SI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Współużytkowane przez szkoły środowisko wirtualne składa się baz danych umieszczonych na serwerach zewnętrznych, do których jest dostęp przez stronę projektu - www.laboratoria.wsl.com.pl, z dowolnego komputera podpiętego do Internetu. Pozwala to realizować w praktyczny sposób założenia podstaw programowych bez konieczności zakupu drogiego sprzętu. Uczniowie i nauczyciele w nieograniczonym zakresie mogą korzystać również z materiałów pomocniczych - podręczników, prezentacji Flash uzupełniających zakres treści dydaktycznych oraz szkoleń multimedialnych dla nauczycieli.

Uczniowie kształcą się w oparciu o system Epicor iScala, wykorzystywany na co dzień przez przedsiębiorstwa we wspomaganiu działalności gospodarczej (np. Scania, Energizer, Elektrolux). Zdecydowanie zwiększa to praktyczny wymiar laboratoriów zawodowych. Doświadczenia zebrane w ramach tworzenia i uruchamiania WLLSiM posłużą do opracowania metody kształcenia pod nazwą Wirtualnych Laboratoriów, która w przyszłości pozwoli na opracowanie uniwersalnej, powszechnie dostępnej wersji tego narzędzia edukacyjnego dla innych kierunków zawodowych. Z założenia ma to pozwolić na podniesienie poziomu kształcenia zawodowego oraz obniżenie kosztów dostępu do najnowszych materiałów naukowych.

Ambasador Projektu

Grupa Kapitałowa LUG S.A. to dostawca kompleksowych rozwiązań świetlnych, jeden z największych producentów opraw oświetleniowych w Polsce. Firma sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Siedziba, posiadającej ponad 20 lat doświadczenia firmy, mieści się w podstrefie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Zielonej Górze. Firma zatrudnia ponad 380 pracowników, a w jej skład wchodzą spółki: LUG S.A., LUG Light Factory Sp. z o.o., LUG GmbH oraz TOW LUG Ukraina. LUG S.A. od listopada 2007 roku jest notowana na rynku NewConnect zarządzanym przez warszawską GPW. Więcej informacji: www.lug.com.plZaświadczenie onlinenumer online: 44 gości

reklama