Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9139
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Praca jest w Internecie. Pomoc doradców zawodowych też

Prognozy rynku pracy na 2012 rok pokazują, że nie będzie lepiej. Eksperci mają nadzieję, że poziom bezrobocia będzie stosunkowo stabilny i będzie utrzymywał się w okolicy 12%. Czy urzędy pracy robią wszystko aby pomóc bezrobotnym odnaleźć się na rynku pracy? A może to tylko stare, zacofane, nikomu niepotrzebne instytucje biurokratyczne?

Rynek pracy.

Jak się okazuje, bezrobocie rejestrowane na koniec 2011 roku dosięgło aż 1914,9 tysiąca osób1. W listopadzie do urzędów pracy zgłosiło się 232,4 tys. osób natomiast wyłączonych z ewidencji zostało 185,1 tys. osób. Osób bezrobotnych niezarejestrowanych w Urzędach Pracy jest równie dużo, jak nie więcej.

Wiemy również, że w Urzędach Pracy liczba ofert pracy w listopadzie to 33,2 tys. Jest to zaledwie nieznaczny procent wszystkich jakie proponują pracodawcy. Na łamach Faktu sam Minister Pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zauważa, że "pewnie gdybyśmy siedli do komputera, to byśmy znaleźli trochę ofert pracy"2. Dużo pracodawców decyduje się informować zainteresowanych o wolnym stanowisku pracy dzięki Internetowi. Jest to przede wszystkim sposób najszybszy i najprostszy. Wystarczy wejść na jakąkolwiek stronę z ogłoszeniami o pracy aby w zaledwie kilka minut dodać nowe ogłoszenie. Pracodawcy po zamieszczeniu takiego ogłoszenia, które nie posiada nazbyt wygórowanych wymagań mogą spodziewać się lawiny dokumentów aplikacyjnych od zainteresowanych.


REKLAMA

Po co nam zatem Urzędy Pracy?

Coraz więcej urzędów zauważa, że udział w społeczeństwie informacyjnym wymaga zaangażowania środków aby być obecnym w sieci. W innym wypadku zostaną wypchnięci z rynku i nikomu niepotrzebni. W szczególności, że już niebawem - za ok 15-20 lat w urzędach pracy ciężko będzie zaleźć bezrobotnego, który nie zna Internetu i nigdy nie korzystał z komputera a Urząd Pracy będzie dla niego jedyną drogą do znalezienia zatrudnienia.

Urzędy pracy zdają sobie sprawę również z tego, że bezrobotni szukają w Internecie nie tylko ofert pracy ale i porad dotyczących ich predyspozycji i preferencji zawodowych. Dowodem na to jest coraz większe zainteresowanie Urzędów Pracy sposobami doradztwa zawodowego on-line.

"W sondażu dotyczącym narzędzi doradztwa zawodowego w Internecie przeprowadzonym na portalu KluczDoKariery.pl internauci jednoznacznie wskazali, że chcieliby mieć dostęp do profesjonalnego e-doradztwa zawodowego" - zauważa Rafał Żmuda, właściciel portalu KluczDoKariery.pl - "potwierdzają zatem, że możliwość wykonania profesjonalnych kwestionariuszy zawodowych on-line jest dla nich coraz bardziej wartościowa. Urzędy Pracy widzą tą tendencję dlatego coraz bardziej interesują się naszym rozwiązaniem." - dodaje.

Jak zauważa Minister Pracy "Są urzędy lepsze i gorsze. Trzeba monitorować ich pracę, to zadanie dla starostów, którym te instytucje podlegają" . Wiadomo jednak, że Urzędy idą z duchem czasu i szukają nowych rozwiązań skierowanych do bezrobotnych. Warto zatem zapytać w swoim Urzędzie Pracy czy nie wykorzystuje już systemu e-doradztwa zawodowego do przyspieszenia i ulepszenia kontaktu z zainteresowanymi.


1 - Dane Głównego Urzędu Sta tystycznego http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1446_PLK_HTML.htm z dnia 05.01.2012
2 - Fakt http://www.fakt.pl/Minister-pracy-Wladyslaw-Kosiniak-Kamysz-do-bezrobotnych-Szukajcie-pracy-w-internecie,artykuly,141853,1.html z dnia 05.01.2011Zaświadczenie onlinenumer online: 106 gości

reklama